eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościPublikacjeKeyloggery - jak działają i jak można je wykryć

Keyloggery - jak działają i jak można je wykryć

2007-04-08 00:06

Przeczytaj także: Kaspersky: ataki internetowe na firmy


Na początku 2005 roku londyńska policja zapobiegła poważnej próbie kradzieży danych bankowych. Po ataku na system bankowy cyberprzestępcy zaplanowali kradzież 423 milionów dolarów z biur Sumitomo Mitsui w Londynie. Głównym komponentem wykorzystanego w kradzieży Trojana - stworzonego przez 32-letniego Yerona Bolondi - był keylogger pozwalający cyberprzestępcom na śledzenie wszystkich uderzeń klawiszy podczas używania przez ofiary interfejsu klienta banku.

W maju 2005 r. izraelska policja aresztowała w Londynie małżeństwo, które zostało oskarżone o stworzenie szkodliwych programów wykorzystywanych przez izraelskie firmy do szpiegostwa przemysłowego. Skala szpiegostwa była szokująca: wśród firm wymienionych przez władze izraelskie w raportach ze śledztwa znajdowali się dostawcy telefonów komórkowych, jak Cellcom czy Pelephone oraz dostawca telewizji satelitarnej YES. Według raportów, trojan został wykorzystany do uzyskania dostępu do informacji dotyczących agencji PR - Rani Rahav - których klientami byli między innymi Partner Communications (drugi co do wielkości dostawca telefonii komórkowej w Izraelu) oraz telewizja kablowa HOT. Firmę Mayer, która importuje do Izraela samochody Volvo i Honda, podejrzewano o szpiegostwo przemysłowe wobec Champion Motors, importera samochodów Audi i Volkswagen. Ruth Brier-Haephrati, która sprzedawała stworzonego przez jej męża Michaela Haephrati trojana keyloggera, została skazana na cztery lata pozbawienia wolności, a Michael - na dwa lata.

W lutym 2006 r. brazylijska policja aresztowała 55 osób zamieszanych w rozprzestrzenianie szkodliwych programów, które wykorzystywane były do kradzieży informacji użytkownika i haseł do systemów bankowych. Keyloggery uaktywniały się, gdy użytkownicy odwiedzali strony www swoich banków i bez ich wiedzy śledzili, a następnie wysyłali cyberprzestępcom wszystkie dane wprowadzane na tych stronach. Łączna suma pieniędzy skradzionych z kont 200 klientów w sześciu brazylijskich bankach wyniosła 4,7milionów dolarów.

W mniej więcej tym samym czasie aresztowano grupę cyberprzestępców złożoną z młodych Rosjan i Ukraińców (w wieku 20-30 lat). Pod koniec 2004 roku grupa ta zaczęła wysyłać klientom banków we Francji i w wielu innych państwach wiadomości e-mail zawierające szkodliwy program - keyloggera. Ponadto, takie programy szpiegujące zostały umieszczone na specjalnie stworzonych stronach WWW; w celu zwabienia na nie użytkowników zastosowano metody socjotechniki. Podobnie jak w wyżej opisanych przypadkach, program uaktywnił się, gdy użytkownicy odwiedzili strony WWW swoich banków, a keylogger zbierał wszystkie informacje wprowadzone przez użytkownika i wysłał je cyberprzestępcom. W ciągu jedenastu miesięcy skradziono ponad milion dolarów.

Istnieje znacznie więcej przykładów wykorzystywania przez cyberprzestępców keyloggerów - większość cyberprzestępstw finansowych popełnianych jest przy użyciu keyloggerów, ponieważ programy te stanowią najbardziej wszechstronne i niezawodne narzędzie do śledzenia informacji elektronicznych.

Wzrost popularności keyloggerów wśród cyberprzestępców

Popularność keyloggerów wśród cyberprzestępców potwierdzają firmy zajmujące się bezpieczeństwem IT.

poprzednia  

1 ... 3 4 5 ... 10

następna

oprac. : Aleksander Walczak / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: