Tydzień 15/2007 (09-15.04.2007)
2007-04-14 22:55
Przeczytaj także: Tydzień 14/2007 (02-08.04.2007)
- Według MFW w 2007 roku wzrost PKB wyniesie: w USA - 2,2% (w 2006 roku było 3,3%), w krajach strefy euro - 2,3% (w tym Niemcy - 1,8%, Wielka Brytania - 2,9%), w Japonii - 2,3% i w Chinach - 10%.
- Według WTO obroty światowego handlu wzrosną w tym roku o ok. 6% r/r (w 2006 zwiększyły się o 8% r/r w 2006 r.). W 2006 globalny wzrost gospodarczy był na poziomie 3,7%, a w tym roku ma wynieść 3%. Sumaryczny eksport towarów w 2006 roku wzrósł o 15% r/r (wyniósł 11,76 bln USD), a usług o 11% (wyniósł 2,71 bln USD).
- Według ekspertów MFW globalna gospodarka w 2007 r. będzie się rozwijać w tempie prawie ok. 5% PKB mimo poważniejszego, niż się spodziewano spowolnienia w USA.
- Chińskie rezerwy dewizowe Chin zwiększyły się 1,2 bln USD.
- W marcu chińska nadwyżka handlowa wyniosła 6,87 mld USD (w 2006 była na poziomie 11,19 mld USD), a w I kwartale nadwyżka ta w porównaniu z rokiem ubiegłym zwiększyła się dwukrotnie osiągając poziom 46,44 mld USD.
- W lutym deficyt handlowy USA przekroczył 58 mld USD.
- Biały Dom złożył do WTO dwie skargi na Chiny oskarżając je o naruszanie własności intelektualnej i na przeszkody w dystrybucji zagranicznych nagrań z muzyką, filmami i książek. Zaproponował też, aby pod szyldem WTO doszło do dwustronnych konsultacji z Chinami.
- W trakcie sesji VI Forum Państw Eksporterów Gazu (organizacja powstała w 2001 roku i skupia kilkanaście krajów posiadających duże złoża gazu ziemnego, w tym Rosję, Iran, Katar, Wenezuelę i Algierię) w stolicy Kataru dyskutowano nad powołaniem organizacji państw eksportujących gaz na wzór OPEC. Powołano komisję (pod przewodnictwem Rosji) by przeanalizowała sytuację na rynku gazowym.
- Mittal konsumuje przejęcie Arcelora, ale tez płaci spore rachunki. Po przejęciu Arcelor Brasil rachunek urósł do 38,35 mld USD. Lecz w wyniku tego przejęcia powstał gigant mający 10% udziału w światowej produkcji.
- Mittal Steel zaczyna inwestować w sektorze paliw. Robi to we współpracy z rosyjskim Łukoilem
Komentarz do wydarzeń gospodarczych
SYGNALIZUJEMY DWA WYDARZENIA, KTÓRE ZASŁUGUJĄ NA KOMENTARZ
1. Między USA a Chinami narasta konflikt i trzeba przyznać, że jest on nieuchronny. Obecnie rezerwy walutowe Chin przekraczają 1,2 bln USD, a ok. 40% tej kwoty jest ulokowana w rządowych papierach USA. Decyzja Chin tak o pozbyciu się tych lokat, jak i dalszych zakupów obligacji amerykańskiego rządu mogłaby naruszyć równowagę finansową USA (potrzebują rocznie zagranicznego wsparcia w wysokości 6%PKB by zrównoważyć deficyt na rachunku bieżącym). Rynek USA jest uzależniony od dostaw z Chin. W większości przypadków są to towary dobrej jakości, tanie, chociaż nie są markowe. Zaspokajają potrzeby nabywców, pozwalając osiągnąć spore oszczędności. Firmy chińskie mocno stoją na amerykańskim rynku, roczny deficyt handlowy USA w handlu z Chinami wynosi dziś 232 mld USD (to ok. 30% całego deficytu handlowego). W takich warunkach otwarta, zdecydowana walka handlowa z Chinami nie jest dziś możliwa. Biały Dom rozpoczyna ją ostrożnie, złożył do WTO dwie skargi na Chiny oskarżając je o naruszanie własności intelektualnej i na przeszkody w dystrybucji zagranicznych nagrań z muzyką, filmami i książek. Zaproponował też, aby pod szyldem WTO doszło do dwustronnych konsultacji z Chinami. W ocenie amerykańskich ekspertów chińskie podróbki to ok. 8% chińskiego dochodu narodowego i zapewniają one ok. 50 - 60 mld USD dochodów z eksportu. W poprzednim tygodniu informowaliśmy, że USA wprowadziły karne cła na import papieru o wysokim połysku.
2. Nowy etap rozwoju współpracy Chin i Japonii. Jego bazą jest obecny stan obrotów handlowych szacowanych na ponad 200 mld USD rocznie. Japonia jest największym partnerem handlowym Chin. W Tokio podpisano ostatnio porozumienie dotyczące kooperacji w dziedzinie energetyki oraz ochrony środowiska. Przed spotkaniem premierów w Tokio, Chiny zniosły zakaz importu japońskiego ryżu obowiązujący od czterech lat. Podpisane porozumienie dotyczy współpracy przy rozwoju energetyki atomowej i współpracy w badaniach i eksploatacji złóż gazu i ropy na spornych wodach terytorialnych. Oba kraje będą też współpracować w działaniach na rzecz redukcji gazów cieplarnianych. To pierwsze od 7 lat spotkanie na szczeblu premierów, a trudności w dotychczasowych stosunkach dwustronnych wynikają z nie do końca wyjaśnionych stanowisk obu krajów co do przebiegu i konsekwencji II wojny światowej. Utrzymujące się napięcia wynikają z różnej interpretacji historii, a szczególnie lat okupacji japońskiej w Chinach. Pekin kwestionuje też treść podręczników szkolnych w Japonii w części dotyczącej II wojny światowej.
Przeczytaj także:
Świat: wydarzenia tygodnia 49/2019
oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy