eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyKoniunktura konsumencka I-III 2007

Koniunktura konsumencka I-III 2007

2007-04-26 02:11

W I kwartale 2007 r. nastąpiła dalsza, znacząca poprawa wszystkich podstawowych wskaźników charakteryzujących nastroje konsumenckie - podał Główny Urząd Statystyczny.

Przeczytaj także: Koniunktura konsumencka IX 2006

Bieżący wskaźnik ufności konsumenckiej osiągnął w I kwartale 2007 r. wartość –11,0 i był wyższy o 3,6 pp. w porównaniu do IV kwartału 2006 r.

Wyprzedzający wskaźnik ufności konsumenckiej osiągnął w I kwartale 2007 r. wartość–12,5, a więc lepszą o 4,2 pp. od wyniku z poprzedniego kwartału.

Zmiany wartości obydwu wskaźników ufności konsumentów w ostatnich kwartałach, w szczególności zaś w ostatnich dwóch kwartałach wskazują, że oczekiwać należy dalszego utrzymywania się wysokiej dynamiki konsumpcji indywidualnej gospodarstw domowych.

Wskaźnik ocen zmian, jakie zaszły w sytuacji finansowej gospodarstw domowych (w ostatnich 12 miesiącach) przyjął w I kwartale 2007 r. wartość –13,1 i był wyższy o 3,3 pp. W stosunku do wartości zaobserwowanej w IV kwartale 2006 r. (zwiększył się udział konsumentów odczuwających lepszą sytuacją finansową i jednocześnie zmniejszył się udział konsumentów odczuwających swoją sytuację finansową jako gorszą).

W I kwartale 2007 r. uległy poprawie także oceny oczekiwanych zmian sytuacji finansowej gospodarstw domowych (w najbliższych 12 miesiącach): poziom tego wskaźnika wyniósł –4,5 i był wyższy o 2,8 pp. niż w IV kwartale 2006 r. (zwiększył się udział konsumentów oczekujących lepszej sytuacji finansowej i jednocześnie zmniejszył się udział konsumentów oczekujących gorszej sytuacji finansowej).

Dynamika wskaźników ocen zmian sytuacji finansowej gospodarstw domowych w I kwartale 2007 r. wskazuje, że gospodarstwa domowe odczuwają poprawę, jak również spodziewają się dalszego wzrostu swoich dochodów.

W I kwartale 2007 r. poprawiły się zarówno oceny zaszłych zmian ogólnej sytuacji gospodarczej kraju (w ostatnich 12 miesiącach), jak również oczekiwanych (w najbliższych 12 miesiącach) zmian sytuacji gospodarczej kraju: wskaźnik ocen zaszłych zmian ukształtował się na poziomie –23,1 i był wyższy niż w IV kwartale 2006 r. o 4,0 pp., a wskaźnik ocen oczekiwanych ukształtował się na poziomie –12,6 i był wyższy niż w IV kwartale 2006 r. o 3,4 pp. Przedstawione zmiany wartości wskaźników ocen zmian sytuacji gospodarczej kraju świadczą o tym, że konsumenci oczekują dalszego wzrostu gospodarczego.

W I kwartale 2007 r., podobnie jak w dwóch poprzednich kwartałach znacząco poprawiły się oceny obecnych warunków dokonywania ważnych zakupów dla gospodarstw domowych: wartość tego wskaźnika ukształtowała się na poziome wynoszącym –1,6, co w stosunku do IV kwartału 2006 r. oznacza poprawę o 4,8 pp. Zmiany wartości tego wskaźnika w I kwartale 2007 r. wskazują na utrzymywanie się wysokiej dynamiki zakupu dóbr trwałego użytku na potrzeby gospodarstw domowych i dalsze polepszanie wyposażenia gospodarstw domowych w dobra trwałe.

W I kwartale 2007 r., podobnie jak w II półroczu 2006 r., znacznie zmniejszyły się w społeczeństwie obawy przed wzrostem poziomu bezrobocia (w okresie najbliższych 12 miesięcy). Wartość tego wskaźnika wyniosła –9,9 pp. i była lepsza niż w IV kwartale 2006 r. o 6,6 pp. Korzystne zmiany wartości tego wskaźnika począwszy od II kwartału 2004 r., a zwłaszcza w II półroczu 2006 r. i I kwartale 2007 r. wskazują, że społeczeństwo zauważa systematycznie zmniejszający się poziom bezrobocia, jak również spodziewa się dalszej poprawy sytuacji na rynku pracy.

Wartość wskaźnika przewidywanych możliwości oszczędzania pieniędzy (w okresie najbliższych 12 miesięcy) poprawiła się względem poprzedniego kwartału o 4,1 pp., przyjmując poziom –42,3. Tendencje zmian wartości tego wskaźnika oznaczają, że wraz z poprawą sytuacji finansowej gospodarstw domowych wzrasta także ich skłonność do oszczędzania pieniędzy.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: