Wirusy i robaki IV 2007
2007-05-07 00:25
Top 20 kwiecień 2007 © fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Wirusy i robaki III 2007
Statystyki dotyczące szkodliwych programów wykrywanych w ruchu pocztowym robią się coraz bardziej interesujące. Warezov oraz Zhelatin regularnie powodują epidemie, trafiają do mediów a laboratoria antywirusowe na całym świecie mają dzięki nim ręce pełne roboty, jednak to NetSky.t, stary robak pocztowy, zajął w kwietniu pierwsze miejsce. Szkodnik ten istnieje już od trzech lat i dotychczas nie udało mu się zająć wyższej pozycji w zestawieniu niż czwarta (w lutym 2006 r.). Robak zniknął na jakiś czas, po czym powrócił i zbliżył się do czołówki. W kwietniu NetSky.t szturmem wdarł się na pierwsze miejsce spychając w dół wszystkie robaki nowej generacji.fot. mat. prasowe
Top 20 kwiecień 2007
Na drugim miejscu uplasował się Warezov.ms stworzony przez niezidentyfikowanych cyberprzestępców, prawdopodobnie z Chin. Mimo, że ta wersja nie była tak popularna w mediach jak Warezov.nf, statystyki Kaspersky Lab pokazują, że wariant .ms dominował w kwietniu. Jednak, jest bardzo prawdopodobne, że Warezov.ms zniknie z zestawienia w maju, podobnie jak poprzednie warianty. Spośród wszystkich wariantów Warezova, które trafiły do zestawienia ubiegłej jesieni i zimy tylko Warezov.do dotrwał do kwietnia 2007 r.
Warianty robaka Zhelatin, który towarzyszy Warezovowi zajmują trzy miejsca w zestawieniu, nie są to jednak miejsca wysokie: 6, 18 oraz 20.
Phishing nie przestaje ewoluować. W ubiegłym miesiącu Bankfraud.ra, mający postać phishingowej wiadomości e-mail, znalazł się na szycie zestawienia. Jego kwietniowy spadek na 11 miejsce nie oznacza, że phishing słabnie: na piątej lokacie znalazł się nowy wariant Bankfrauda - .ri. Wniosek może być tylko jeden: wiadomości phishingowe zaczynają się rozprzestrzeniać na skalę robaków pocztowych.
Interesujący jest także powrót weteranów: LovGate.w oraz Mytob.t. Pojawienie się tych szkodliwych programów w zestawieniu jest całkowicie nieoczekiwane i dowodzi ich trwałości oraz pozwala na zrozumienie tego, jak aktywne były one w czasach swojej świetności.
Pozostałe szkodliwe programy stanowiły znaczny udział (13,16%) wszystkich szkodników wykrytych w ruchu pocztowym, co świadczy o tym, że w ruchu aktywnie krąży spora liczba robaków i trojanów z innych rodzin.
oprac. : Aleksander Walczak / eGospodarka.pl