Niż demograficzny a emerytury
2007-05-11 14:05
Przeczytaj także: Emerytury w Europie
Minister Pracy, Anna Kalata przygotowała projekt zmian w rozwiązaniach dotyczących wcześniejszych emerytur, ale jej pomysły okazały się zbyt kontrowersyjne. Zdecydowano, że o tym, kto będzie mógł odchodzić na wcześniejszą emeryturę rozstrzygną konsultacje społeczne rządu ze związkowcami i pracodawcami.
Powyższe rozwiązania nie są jednak wystarczające. Kolejnym sposobem wyjścia z problemu może zrównanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn. W Niemczech władze przyjęły niedawno ustalenia, zgodnie z którymi wszyscy obywatele, bez względu na wiek, mają pracować do 67-go roku życia. Podobne reformy są tworzone również w Austrii, Grecji, Portugalii, Wielkiej Brytanii.
W Polsce z pomysłem tego rodzaju wyszedł kilka lat temu Jerzy Hausner, wiek emerytalny kobiet miał być stopniowo wydłużany, tak iż w 2024 wyniósłby 65 lat. Obecna minister wykluczyła wprowadzenie zrównania wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn.
Mimo to, ekonomiści sądzą, że zmiany te w niedalekiej przyszłości będą konieczne. Wobec rozwoju gospodarczego, bezrobocie ma się wkrótce zmniejszyć i zaczniemy odczuwać brak pracowników. Jak wynika z raportu Instytutu Badań Strukturalnych, aktywność zawodowa będzie musiała być wydłużona, ponieważ alternatywę dla niej stanowi jedynie podwyższenie podatków, a to z kolei spowoduje kolejną fazę emigracji i zmniejszenie liczby pracujących obywateli.
Jeśli odpowiednie reformy nie zostaną przeprowadzone, obciążenia związane ze świadczeniami emerytalnymi mogą spowodować hamowanie wzrostu gospodarczego.
Przeczytaj także:
Najlepsze systemy emerytalne na świecie: Polska na 30. miejscu
oprac. : Joanna Papiernik / Senior.pl