Ewolucja złośliwego oprogramowania I-III 2007
2007-05-17 14:03
Przeczytaj także: Ewolucja złośliwego oprogramowania VII-IX 2006
12 lutego chińska agencja informacyjna Xinhua podała, że policja aresztowała kilka osób podejrzanych o udział w tworzeniu robaka Fujack. W sumie aresztowano 8 podejrzanych, łącznie z 25-letnim Li Junem, który występował pod pseudonimem WhBoy. Li Jun przyznał się, że na stworzeniu i sprzedaży robaka innym hakerom zarobił około 12 500 dolarów oraz że zabrał się za pisanie wirusów, ponieważ nie mógł znaleźć pracy w sektorze IT.
Według niektórych źródeł, był to pierwszy przypadek aresztowania autora wirusa w Chinach. Według autora raportu, był to pierwszy głośny przypadek aresztowania twórcy wirusów w Chinach.
Autor raportu stworzył listę szkodliwych programów, które zawierają w swoim kodzie słowo WhBoy - podpis Li Juna. Oto rezultat:
- kilkadziesiąt wariantów trojana Trojan-PSW.Win32.Lmir, który kradnie konta do gry online Legend of Mir;
- kilkadziesiąt wariantów trojana Trojan-Downloader.Win32.Leodon;
- wszystkie robaki z rodziny Email-Worm.Win32.Lewor;
- wiele wariantów backdoora Backdoor.Win32.WinterLove;
- kilkadziesiąt wariantów trojana Trojan-PSW.Win32.Nilage, który kradnie konta użytkowników do gry online Lineage;
- kilkadziesiąt wariantów trojana Trojan-PSW.Win32.QQRob, który kradnie konta QQ (chiński komunikator internetowy);
- robaki Viking oraz Fujack.
Sprawa ta ma dość interesujący aspekt. Chińska policja zażądała, aby Li napisał program antywirusowy, który "wyczyściłby" komputery zainfekowane Fujakiem. Spróbował, ale to, co stworzył, nie było w stanie przywrócić zainfekowanych systemów. Autor wirusa nie potrafił kontrolować swojego własnego tworu.
Blaski i cienie Visty
Jak podkreślają analitycy z Kaspersky Lab, nie ma wątpliwości, że wprowadzenie pod koniec roku na rynek nowego sytemu operacyjnego Microsoftu, Visty, było jednym z najważniejszych wydarzeń, nie tylko w branży antywirusowej, ale w całym świecie komputerowym. Microsoft ogłosił, że najnowsza wersja jego systemu operacyjnego będzie najbezpieczniejsza w historii istnienia systemu Windows i że wiele problemów bezpieczeństwa, które w przeszłości powodowały epidemie wirusów, zostało rozwiązanych.
Na długo przed opublikowaniem wersji beta spekulowano na temat tego, jak bezpieczny okaże się w rzeczywistości nowy system operacyjny. Jakie dokładnie będą funkcje bezpieczeństwa i jaka będzie ich skuteczność? Czy to prawda, że Vista sprawi, że rozwiązania antywirusowe będą zbędne?
Lista kluczowych funkcji była imponująca: User Account Control, Patch Guard (w celu ochrony jądra) oraz funkcje bezpieczeństwa w przeglądarce Internet Explorer 7, Address Space Layer Randomization, Network Access Protection oraz Windows Service Hardening. Oprócz tego, Vista jest wyposażona w zintegrowany firewall i oprogramowanie antywirusowe, Windows Defender.
Przeczytaj także:
Ewolucja złośliwego oprogramowania 2008

oprac. : Aleksander Walczak / eGospodarka.pl
Więcej na ten temat:
złośliwe programy, wirusy, trojany, adware, złośliwy kod, ataki internetowe, hakerzy