Tydzień 20/2007 (14-20.05.2007)
2007-05-19 22:56
Przeczytaj także: Tydzień 19/2007 (07-13.05.2007)
- W czasie szczytu Unia-Rosja w Samarze nie było przełomu, ale też nic wielkiego się nie stało, bo Unia dalej będzie współpracować z Rosją na bazie dotychczasowego porozumienia. Mimo to w trakcie szczytu uzgodniono uproszczenia w kontroli granicznej i podjęto decyzję o stworzeniu wspólnej instytucji do spraw wzajemnych inwestycji. Widać, że Rosja chce załatwiać interesy przede wszystkim z największymi krajami Unii. W Rosji dominują komentarze, że Unia nie jest gotowa do zaakceptowania wzrostu znaczenia Kremla w Europie i w świecie.
- Wzrost gospodarczy w Unii Europejskiej w I kw. 2007 roku wyniósł 3,2%. W strefie euro wyniósł on 3,1% r/r. Niemiecka gospodarka miała wzrost na poziomie 3,6% r/r i 3,9% kw/kw, francuska -2% r/r, a włoska -2,3% r/r. Wzrost gospodarczy w USA w I kw. 2007 roku wyniósł 2,1% r/r.
- Kwietniowa inflacja w strefie euro wyniosła 1,9 %, a w całej Unii 2,2%.
- Zła atmosfera towarzyszyła przygotowaniom do najbliższego szczytu Unia Europejska-Rosja w Samarze. Polska podtrzymała swoje weto dotyczące tzw. mandatu negocjacyjnego dla Komisji Europejskiej w związku z embargiem Rosji na polskie mięso. Także Rosja poinformowała, że nie zaakceptuje wprowadzenia do nowego traktatu niektórych zapisów tzw. karty energetycznej. Na przeszkodzie stoi też spór UE z Rosją o opłaty za przeloty samolotów nad Syberią (które zgodnie z porozumieniem zawartym w końcu ubiegłego roku winny maleć do 2010 roku).
- Prezes EBC nie wykluczył jeszcze jednej w tym roku podwyżki stóp procentowych.
- Wkrótce będzie zaprezentowana nowa dyrektywa unijna w sprawie kredytów konsumenckich. Jej celem jest: większa przejrzystość ofert (jednolity formularz umożliwiający porównanie ofert), możliwość wolnego wyboru kredytodawcy w Unii i wycofania się z podpisanej umowy w ciągu 14 dni nie ponosząc kosztów, zagwarantowane będzie prawo do wcześniejszych spłat kredytu
- Władze Białorusi i Gazprom podpisały umowę o przekształceniu białoruskiej firmy gazowniczej Biełtransgaz w spółkę, w której w ciągu czterech lat Gazprom przejmie połowę udziałów. Każdego roku Gazprom będzie obejmował po 12,5% akcji tej firmy, płacąc po 625 mln USD. Podwyższono też ceny dostaw gazu (w tym roku do 100USD/1000 m³, a w 2001 mają one być na poziomie rynkowym, czyli 230USD/1000 m³). Gazprom przejął więc kontrolę nad gazociągami Białorusi, które transportują gaz do Polski, Ukrainy Kaliningradu i republik nadbałtyckich.
- Według Eurostatu produkcja przemysłowa w Unii Europejskiej, w marcu 2007 roku wzrosła średnio o 3,9% r/r (w strefie euro wzrost ten wyniósł 3,7% r/r). Największe wzrosty odnotowały: Polska (13,6%), Słowacja (12,6%), Słowenia (11,5%) i Bułgaria (10%), a równocześnie produkcja spadła w krajach: Łotwa (-8,5%), Litwa (-1,1%), Włochy (-4,8%), Holandia (-2%) i Finlandia (-0,8%).
- Projekt europejski Galileo ma być konkurencyjny do amerykańskiego systemu GPS. Dzięki niemu z dużą dokładnością mają być lokalizowane obiekty na ziemi, morzu i w powietrzu. Ma on się składać z 30 satelitów umieszczonych 24 tys. km nad ziemią (4 satelity już tam są). Realizacja programu ma jednak spore opóźnienia. Realizują go koncerny EADS, Thales, Alcatel, Finmeccanica, Aena i Hispasat, Inmarsat, TeleOp (Deutsche Telekom oraz Niemiecki Ośrodek Kosmiczny. Dofinansowuje go Bruksela. System ma być uruchomiony w 2013 roku. To dziś najważniejszy projekt w dziedzinie zaawansowanych technologii i ma on dać ok. 150 tys. miejsc pracy dla wykwalifikowanych pracowników.
- Litwa przyłączyła się do Polski i także zamierza blokować negocjacje między Unią Europejską i Rosją w sprawie nowego traktatu o współpracy. Głównym powodem jest przerwanie przez Rosję dostaw ropy do litewskich Możejek.
- Należąca do PKN Orlen litewska rafineria Możejki w I kwartale 2007 roku poniosła straty w wysokości 90 mln USD. To rezultat pożaru i konieczności sprowadzania ropy drogą morską.
Komentarz do wydarzeń gospodarczych
NIEMIECKA PREZYDENCJA ZBLIŻA SIĘ DO KOŃCA
Z niemiecką prezydencją w Unii wiązano nadzieje na wyraźny postęp, na nadanie nowego, rozwojowego impulsu Wspólnocie. Zbliżający się czerwcowy szczyt będzie miał możliwość podsumowania tego okresu i ocenienia, co z zamiarów i nadziei sprzed półrocza udało się zrealizować i w jakim stopniu. Kluczowym problemem tej prezydencji miała być próba zakończenia sporów związanych z traktatem konstytucyjnym. Drugim problemem miało być sformułowanie sposobów udziału Unii w rozwiązywaniu ważnych problemów światowych. W tym tygodniu przeanalizowano dokonany postęp w pierwszej sprawie. Ministrowie państw unijnych przedyskutowali poczynione postępy, a kanclerz A. Merkel zapowiedziała, że teraz rozpocznie indywidualne negocjacje z głowami państw. W tych konsultacjach uczestniczyli: przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso, przewodniczący Parlamentu Europejskiego Hans-Gert Pottering, oraz premierzy Portugalii i Słowenii, którzy po Niemczech przejmą przewodnictwo w Unii. Obecnym celem p. kanclerz Niemiec jest takie przygotowanie końcowych propozycji, by było możliwe ich przyjęcie z czasie czerwcowego szczytu unijnego i aby do zakończenia tego procesu pozostały do uzgodnienia tylko drobne szczegóły. Oznacza to, że nowy traktat koncentrowałby się głównie na modernizacji istniejącego prawa i struktur instytucji unijnych. Dużym wsparciem dla tej niemieckiej koncepcji będzie nowy prezydent Francji, który obiecał taki traktat szybko podpisać i ratyfikować przez parlament.
Problem nowej koncepcji unijnego otwarcia na zewnątrz to drugi problem, przed którym stanęła A. Merkel. Unia Europejska i USA po negocjacjach z udziałem A. Merkel i Jose Manuel Barroso z prezydentem USA powołały Transatlantycką Radę Gospodarczą (Trans-Atlantic Economic Council), która będzie pełniła rolę stałego organu mającego na celu zacieśnianie współpracy gospodarczej i zmniejszanie barier spowodowanych różnicami w przepisach pomiędzy tymi dwoma centami polityczno-gospodarczymi. Zgodnie z założeniami ma to uwolnić rezerwy w handlu transatlantyckim i inwestycjach. Kierownictwo Rady będą sprawować wspólnie główny doradca ekonomiczny Białego Domu Allan Hubbard i wiceprzewodniczący KE Günter Verheugen.
Nieco bardziej komplikuje się sprawa polityki energetycznej i stosunków z Rosją. Ta sprawa jest w impasie, bo zablokowane są negocjacje nowego traktatu określającego zasady współpracy Unii z Rosją. Na przeszkodzie stoi polskie weto (embargo na polskie mięso), ale też opory Litwy (z powodu blokady dostaw ropy do Możejek) i ostatnio napięte stosunki z Estonią. Szczyt UE-Rosja w czerwcu w Samarze nie zapowiadał się optymistycznie i zakończył się bez znaczących rezultatów. Postęp w tych rozmowach blokują kraje małe, byłe kraje bloku komunistycznego.
Przeczytaj także:
Europa: wydarzenia tygodnia 49/2019
oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy