eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyLinux i Open Source w polskich firmach

Linux i Open Source w polskich firmach

2007-05-29 00:37

Przeczytaj także: Linux zdominował największe komputery

fot. mat. prasowe

Rodzaj oprogramowania Open Source innego niż Linux wykorzystywanego na stanowiskach komputerowych.

Rodzaj oprogramowania Open Source innego niż Linux wykorzystywanego na stanowiskach komputerowych.














W stosunku do ubiegłorocznych badań na rynku serwerowych dystrybucji Linuksa widać sporo zmian. Aż o 17 procent wzrosła liczba wdrożeń Linuksa jako platformy dla aplikacji biznesowych (deklaruje to 34 proc. badanych). O 10 proc. wzrosła liczba wdrożeń Linuksa do zastosowań specjalizowanych typu firewall, serwery www, poczty czy proxy (deklaruje to 83 proc. badanych) oraz jako platforma dla baz danych (deklaruje to już 58 proc. badanych). Wykorzystanie Linuksa do obsługi usług sieciowych (deklaruje to 46 proc. badanych) i aplikacji biznesowych nie jest już domeną najmniejszych firm. Obecnie częściej wykorzystują w tym celu Linuksa największe firmy.

Przybywa firm, w których 100 proc. serwerów wykorzystuje Linuksa. Co więcej, zaciera się prawidłowość, według której głównie w mniejszych firmach dochodzi do sytuacji gdzie 100 proc. serwerów wykorzystuje technologie Open Source. Obecnie w coraz większym stopniu również średnie i duże firmy decydują się na całkowite zastosowanie rozwiązań Open Source na swoich serwerach. W tym celu najczęściej stosują dystrybucję Red Hat (jedna trzecia firm), następnie Debian i SUSE Linux.

Wzrost penetracji systemu Linux na stanowiskach roboczych w ostatnim roku był nieco powolniejszy niż w roku ubiegłym. Jednak zdecydowana większość firm deklaruje chęć korzystania z Open Source w przyszłości – głównie z aplikacji multimedialnych, graficznych i biznesowych.

Najbardziej popularne dystrybucje Linuksa na stanowiskach roboczych to: Debian (ponad jedna czwarta badanych), następnie Red Hat i SUSE Linux. W porównaniu z pomiarem z zeszłego roku uderza pewne osłabienie dystrybucji Red Hat – tym razem to Debian zajął pierwsze miejsce. Wyraźne zróżnicowanie dystrybucji występuje ze względu na wielkość firmy. Debian, to przede wszystkim firmy małe i średnie. SUSE Linux i Red Hat pozostają najpopularniejsze wśród firm największych. Najmniejsze firmy, oprócz Debiana, często stosują systemy Mandrake/Mandriva.

Podobnie jak w ubiegłym roku, najistotniejsze czynniki decydujące o migracji do Open Source to bezpieczeństwo i stabilność działania; niższe koszty zakupu wymienia tylko co trzeci badany. Jednak zdecydowana większość badanych przedstawicieli firm twierdzi, że koszty nabycia i wdrożenia rozwiązania Open Source w porównaniu do rozwiązań bazujących na kodzie zamkniętym są niższe lub znacząco niższe (tylko około 10% uważa, że mogą być większe).
Przeczytaj także: Linux openSUSE 11.1 Linux openSUSE 11.1

oprac. : Aleksander Walczak / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: