Fitch: zadłużenie polskich przedsiębiorstw wzrośnie
2007-05-31 00:22
Fitch Ratings spodziewa się, że zadłużenie polskiego sektora przedsiębiorstw będzie się zwiększało głównie z powodu utrzymującego się wzrostu ekonomicznego, połączonego ze wzrostem inwestycji w środki trwałe.
Przeczytaj także: Wyniki finansowe przedsiębiorstw 2005
"Fitch oczekuje, że polskie przedsiębiorstwa będą nadal się zadłużać w ciągu nadchodzącego roku do dwóch lat, w wyniku wzrostu wydatków kapitałowych, utrzymującej się wysokiej rentowności, dobrych warunków ekonomicznych i bardzo płynnego rynku kredytowego," mówi Tom Chruszcz, Dyrektor z Zespołu Przedsiębiorstw w Fitch w Londynie. "Kredyty bankowe najprawdopodobniej pozostaną preferowanym źródłem zadłużenia." Na koniec marca 2007 wartość kredytów bankowych udzielonych przedsiębiorstwom wyniosła ponad 144 mld PLN i stanowiła prawie 90% długu przedsiębiorstw. Zadłużenie sektora korporacyjnego w bankach wzrosło o 6% w I kwartale 2007, podczas gdy w 2006 o 15%. W okresie 2001-2005 zadłużenie przedsiębiorstw w bankach utrzymywało się na relatywnie stałym poziomie.Fitch jest zdania, że obecny wzrost zadłużenia przedsiębiorstw nie jest oznaką osłabienia jakości kredytowej. Wyższe zadłużenie jest kompensowane poprzez poprawiającą się rentowność i wyższe przepływy finansowe polskich przedsiębiorstw. W dodatku, sektor przedsiębiorstw ma wysoką płynność, a gotówka i depozyty przedsiębiorstw trzymane w bankach są prawie na poziomie 90% ich aktualnego zadłużenia.
Wyniki sektora korporacyjnego są ozdwierciedleniem dobrej sytuacji makroekonomicznej polskiej gospodarki, co było jednym z głównych czynników - łącznie z redukcją zewnętrznego ryzyka finansowania i lepszych wyników budżetowych - które skłoniły Fitch do podwyższenia ratingu Polski do "A-" (A minus) z "BBB+" w dniu 18 stycznia 2007.
Chociaż zadłużenie polskich przedsiębiorstw z tytułu emisji obligacji stanowi mniej niż 6% (9,4 mld PLN) całkowitego zadłużenia przedsiębiorstw wg stanu na 30 kwietnia 2007, Fitch oczekuje jego wzrostu z obecnego niewysokiego poziomu.
"Coraz więcej firm sięga po emisje obligacji na rynku krajowym, w celu dywersyfikacji źródeł finansowania" twierdzi Arkadiusz Wicik, Associate Director z Zespołu Przedsiębiorstw w Fitch w Warszawie.
W ciągu pierwszych 4 miesięcy 2007 roku, zadłużenie z tytułu emisji obligacji przedsiębiorstw (o zapadalności powyżej 365 dni) wzrosło o 18% do poziomu 9,4 mld PLN (2,5 mld EUR). Było to spowodowane głównie przez dwie duże emisje obligacji korporacyjnych: pięcioletnią emisją o wartości 750 mln PLN spółki PKN Orlen S.A. (rating "BBB-" (BBB minus)/perspektywa negatywna) i pięcio- i siedmio- letnimi obligacjami o wartości 800 mln PLN dewelopera Global Trade Centre SA. Fitch szacuje, że wartość zapadajacych obligacji korporacyjnych do końca 2007 roku wyniesie ok. 900 mln PLN i spodziewa się, że zostanie to uzupełnione albo przez refinansowanie obecnych emisji albo przez nowe emisje obligacji.
Przeczytaj także:
Rzetelny jak sektor publiczny?
oprac. : Aleksander Walczak / eGospodarka.pl
Więcej na ten temat:
zadłużenie, przedsiębiorstwa, wyniki finansowe, bariery przedsiębiorczości, rozwój przedsiębiorczości, polskie firmy