eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternetBezpieczeństwo dzieci w Internecie

Bezpieczeństwo dzieci w Internecie

2007-06-01 01:05

Przeczytaj także: Cyberbullying - prześladowanie w Internecie

Wskazówki dotyczące bezpieczeństwa i prywatności

„Nie ma lekarstwa na wszystkie zagrożenia związane z komunikatorami internetowymi, ale czujność, zdrowy rozsądek i kilka prostych wskazówek dotyczących bezpieczeństwa pozwolą, aby Twoja rodzina była w sieci bezpieczna” — mówi Anne Collier, redaktor, dyrektor generalny i założycielka serwisu NetFamilyNews.com. Oto jej rady dotyczące bezpieczeństwa:
  1. Blokuj niepożądanych lub nieznanych nadawców. Dostosuj ustawienia komunikatora tak, aby móc otrzymywać wiadomości tylko od osób z listy kontaktów. Na przykład w komunikatorze Gadu-Gadu wybierz opcję „Nie pokazuj wiadomości od nieznajomych”, która znajduje się w menu wyboru statusu.
  2. Nie podawaj informacji osobistych. Na ogół lepiej jest nie umieszczać w sieci swojego pseudonimu z komunikatora. Dobrą zasadą postępowania jest też używanie nazw, które nie zawierają żadnych danych osobowych, takich jak „piastow24”, „monika3miasto” czy „kasia_lo12”. Wiele komunikatorów pozwala również na tworzenie profili. Aby lepiej chronić prywatność, należy zrezygnować z używania tej opcji lub nie umieszczać w profilach zdjęć ani informacji umożliwiających identyfikację.
  3. Nigdy nie odpowiadaj nieznajomym. Jeśli nie wybrano opcji odbierania wiadomości tylko od osób z listy kontaktów lub gdy używany jest publicznie dostępny komputer w bibliotece czy w szkole, możesz otrzymywać wiadomości od nieznajomych. Obojętnie czy wiadomość zawiera reklamę strony z pornografią, czy wydaje się pochodzić od przyjaźnie nastawionej osoby (która na przykład może podawać się za dawnego znajomego), zasada jest zawsze taka sama: nie odpowiadaj. Poinstruuj swoje dzieci, aby w takich sytuacjach wyłączały komunikator internetowy, a gdy otrzymują przerażające i niepokojące wiadomości lub zdjęcia — aby natychmiast powiadamiały o tym osobę dorosłą.
  4. Nie klikaj nieznanych łączy ani załączników. Nawet gdy wydaje się, że dane łącze zostało przysłane przez osobę znajomą, może ono pochodzić od robaka lub innego destrukcyjnego programu próbującego zainfekować Twój komputer. Dlatego, o ile nie poprosisz znajomego o przysłanie przez komunikator jakiegoś łącza (np. do ulubionej strony z przepisami kulinarnymi, filmami itp), nie klikaj żadnych łączy otrzymanych tą drogą. Unikaj również otwierania plików załączonych do wiadomości przesyłanych przez komunikator, ponieważ w ten sposób rozprzestrzeniają się wirusy.
  5. Nie spotykaj się ze znajomymi poznanymi w Internecie. Czasami Twoje dzieci mają okazję poznawać nowe osoby w Internecie, na przykład gdy korzystają z serwisów społecznościowych. Mogą wtedy podawać swój pseudonim z komunikatora, aby porozmawiać. Warto mieć świadomość, że w ten sposób często szukają swoich ofiar pedofile. Dlatego wytłumacz dzieciom, żeby nigdy nie ujawniały swojego pseudonimu z komunikatora użytkownikom, których nie znają osobiście i których nie znasz Ty. Nigdy też nie powinny się zgadzać na spotkania z osobami poznanymi w Internecie. Niestety, „trzynastolatka, która też uwielbia piłkę nożną” może w rzeczywistości być kimś zupełnie innym.
  6. Kontroluj swoje dzieci. Ustal zasady odpowiedniego korzystania z komunikatorów internetowych (np. zakaz zastraszania innych osób czy używania wulgaryzmów). Oczywiście dzieci pragną prywatności, jednak komunikator, tak jak telefon, jest narzędziem, nad którym każdy rodzic powinien zachować kontrolę. Dlatego zapoznaj się z pseudonimami znajomych Twojego dziecka. Umieść komputer w miejscu, gdzie będzie można obserwować, czy dzieci nie odbywają nieodpowiednich rozmów z osobami, których nie znasz lub które napastują Twoje dziecko.
  7. Rozmawiaj z dziećmi. Poinformuj dzieci o ryzyku i krokach, które mogą podjąć, aby bezpiecznie korzystać z komunikatorów. Rozmawiaj o tym z nimi co jakiś czas. Eksperci twierdzą, że dzieci, które otwarcie mówią o tym, co robią w Internecie, częściej stosują się do zdroworozsądkowych zasad zachowania bezpieczeństwa w sieci. „Naszym zadaniem jest zapewnienie ochrony i edukowanie, a potem pozostaje ufać, że dzieci będą podejmować właściwe decyzje podczas korzystania z Internetu” — mówi Anne Collier. „Jednak aby tak się stało, trzeba rozmawiać ze swoimi pociechami”.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: