Bezpieczeństwo dzieci w Internecie
2007-06-01 01:05
Przeczytaj także: Cyberbullying - prześladowanie w Internecie
Zagrożenia w ujęciu statystycznymMiędzynarodowa organizacja ICAA (International Crime Analysis Association), zajmująca się analizą przestępczości, przeprowadziła ostatnio we współpracy z firmą Symantec badanie na próbie 5000 włoskich uczniów w wieku od ośmiu do trzynastu lat. Analizowano zachowanie dzieci podczas korzystania z Internetu oraz ich spostrzeżenia dotyczące sieci. Pytano również rodziców i nauczycieli, aby poznać ich zdanie na temat zagrożeń pochodzących z Internetu, na jakie narażone są dzieci. Badanie postrzeganych zagrożeń dla dzieci w Internecie (Child Internet Risk Perception Survey) zakończyło się sformułowaniem następujących wniosków:
- Większość dzieci regularnie korzysta z chatu, grup dyskusyjnych i innych usług interaktywnych, które umożliwiają im rozmawianie w Internecie z obcymi osobami.
- 47 proc. osób dorosłych rzadko kontroluje sposób korzystania z Internetu przez dzieci.
- 27 proc. dzieci nie jest w ogóle kontrolowanych.
- 34 proc. rodziców nigdy nie informuje swoich dzieci, co można, a czego nie należy robić podczas korzystania z zasobów Internetu.
- Większość nauczycieli nie jest pewna, jak zająć się tematem Internetu i uważa, że sposób nauczania umiejętności informatycznych wymaga ulepszenia.
Najważniejsze wskazówki
Poniższe wskazówki specjalistów z firmy Symantec pomogą zadbać o bezpieczeństwo Twoich dzieci w Internecie.
- Rozmawiaj z dziećmi. Powiedz im prawdę o nieodpowiednich treściach dostępnych w Internecie, takich jak spam w postaci wiadomości e-mail o tematyce pornograficznej. Zachęcaj dzieci, aby informowały Cię, gdy napotkają nieodpowiednie treści albo zdjęcia.
- Poznaj sposób korzystania z Internetu przez dzieci. Zwracaj uwagę na to, jak korzystają z komunikatorów i gier internetowych, a także jaką pobierają muzykę.
- Naucz dzieci, aby nigdy nie podawały swoich danych. Bezwzględni specjaliści ds. marketingu często próbują uzyskać dane osobowe dzieci — ich nazwiska, adresy i numery telefonów, a także informacje o kupowanych produktach.
- Postaw komputer w centralnym miejscu i korzystaj z Internetu razem z dziećmi. Zainstaluj oprogramowanie do kontroli rodzicielskiej, aby zwiększyć poziom bezpieczeństwa i uzyskać dostęp do funkcji monitorowania.
- Po określeniu podstawowych zasad ufaj dzieciom. Upewnij się, że rozumieją powody Twojej troski i kontroli nad nimi. Jeśli poczują, że współuczestniczą w tych działaniach, chętniej będą rozmawiać otwarcie o kwestiach związanych z Internetem. Nadmierne chronienie dzieci może spowodować, że będą się one izolować od rodziców.
- Chroń hasła dzieci. Upewnij się, że Twoje pociechy nie używają pseudonimów, które ujawniają ich dane osobowe — nazwisko, wiek, płeć itp.
- Poinstruuj dzieci, aby nie przekazywały zdjęć swoich ani członków rodziny osobom, które poznają w Internecie.
- Poucz je, aby nigdy nie rozmawiały w sieci z nieznajomymi. Jeśli obca osoba zadaje nieodpowiednie pytania, dziecko powinno rozłączyć się i natychmiast Cię powiadomić.
Przeczytaj także:
Dzieci w sieci: krzywdy seksualne to codzienność
oprac. : Aleksander Walczak / eGospodarka.pl