Cyberbullying - prześladowanie w Internecie
2007-06-04 01:16
Przeczytaj także: Bezpieczeństwo dzieci w Internecie
5. Wysłanie listu poleconego
Jeśli prześladowanie nie ustało mimo zastosowania wszelkich możliwych środków, wyślij rodzicom prześladowcy list polecony z żądaniem zaprzestania tego procederu. Dołącz komputerowe wydruki dotyczące niewłaściwego zachowania, np. wiadomości e-mail lub zapisy rozmów w komunikatorach internetowych. Poproś rodziców o zareagowanie i położenie kresu dręczeniu. Nancy Willard, która jest również prawnikiem i dyrektorem Ośrodka na rzecz Bezpiecznego i Odpowiedzialnego Korzystania z Internetu, uważa, że list polecony gwarantuje, iż rodzice dowiedzą się o zachowaniu swojego dziecka i w razie braku działań będą mogli zostać pociągnięci do odpowiedzialności.
6. Kontakt z prawnikiem
W najgorszym wypadku można zasięgnąć rady prawnika oraz rozważyć wytoczenie prześladowcy i jego rodzicom procesu z powództwa cywilnego między innymi o zniesławienie lub molestowanie. Czasami groźba rozprawy wystarcza, aby wirtualny przestępca zaniechał swoich praktyk.
7. Ustalenie z dziećmi dozwolonych zachowań
Anne Collier, redaktorka serwisu NetFamilyNews.org publikującego pocztą e-mail biuletyn o bezpieczeństwie sieciowym dzieci, uważa, że aby faktycznie powstrzymać wirtualne prześladowanie, należy się najpierw dowiedzieć, jak dzieci korzystają z Internetu. Dzieci często niechętnie opowiadają rodzicom o wirtualnym prześladowaniu lub innych zdarzeniach w komunikacji sieciowej w obawie, że rodzice tylko pogorszą sytuację. Niektóre uważają, że ich działalność w Internecie jest ich „prywatną” sprawą. Zdaniem Nancy Willard, jest to teza całkowicie fałszywa: „Dzieci muszą wiedzieć, że Internet jest miejscem publicznym i tak go należy traktować”.
Collier proponuje spisanie „zasad dozwolonego korzystania” lub kontraktu na korzystanie z domowego komputera oraz innych urządzeń umożliwiających wysyłanie wiadomości tekstowych. Zasady powinny regulować każdy aspekt aktywności internetowej, w tym dzienny limit korzystania z Internetu, dozwolone witryny, usługi przesyłania wiadomości i chat roomów. Należy też omówić z dziećmi, jakie dane osobowe, w tym zdjęcia, mogą udostępnić w Internecie. „Zapytaj dziecko: «Co zrobisz, gdy…?», a następnie zapisz uzgodnione odpowiedzi w kontrakcie” — radzi Collier. Podpisana przez dzieci obietnica uprzejmego zachowania wobec innych w Internecie oraz zgłaszania przypadków wirtualnego prześladowania (ich osobiście lub innych osób) może skutecznie zapobiec potencjalnym problemom.
Korzystanie z zalet nowoczesnych technologii bez skutków ubocznych
Telefony komórkowe, komputery, poczta elektroniczna i Internet mają ogromne walory edukacyjne i komunikacyjne zarówno dla nas, jak i dla naszych dzieci. Na ogół dzieci korzystają z nich mądrze — informują nas o miejscu swojego pobytu, kontaktują się z przyjaciółmi, odrabiają lekcje itp. Poświęcając im czas i uwagę, możemy być pewni, że dzieci dobrze wykorzystają zalety współczesnej techniki i unikną jej nieszczęsnych skutków ubocznych - podsumowuje Symatec.
Przeczytaj także:
Dzień Bezpiecznego Internetu 2023, czyli jak chronić dzieci w sieci
![Dzień Bezpiecznego Internetu 2023, czyli jak chronić dzieci w sieci Dzień Bezpiecznego Internetu 2023, czyli jak chronić dzieci w sieci](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/Dzien-Bezpiecznego-Internetu/Dzien-Bezpiecznego-Internetu-2023-czyli-jak-chronic-dzieci-w-sieci-250622-150x100crop.jpg)
oprac. : Aleksander Walczak / eGospodarka.pl