Internet a ochrona prywatności dziecka
2007-06-02 12:02
Przeczytaj także: Cyberbullying - prześladowanie w Internecie
Zagrożenia przybierają wiele formIstnieje wiele różnych zagrożeń prywatności dzieci w Internecie. Każda witryna w sieci WWW, wiadomość e-mail czy komunikator internetowy, prosząc o podanie informacji osobistych, naraża dziecko (i rodzica) na ryzyko. Oto niektóre miejsca, w których dzieci mogą być proszone o podanie swoich danych — wyszczególnione na podstawie częstych działań podejmowanych przez nasze pociechy podczas korzystania z zasobów sieci WWW.
Witryny wymagające rejestracji: Wiele witryn, szczególnie tych odwiedzanych przez dzieci, wymaga zapisania się lub zarejestrowania w celu uzyskania pełnego dostępu. Niektóre z nich monitują tylko o podanie nazwiska (lub pseudonimu) oraz adresu e-mail. Inne mogą prosić o podanie kompletu informacji, w tym adresu do korespondencji i numeru telefonu. Witryny społeczności internetowych oraz komunikatory mogą namawiać dzieci do wysyłania, lub wręcz wymagać przesłania profili zawierających znacznie więcej informacji osobistych, w tym zdjęć, danych o wieku, płci czy informacji o tym, co dziecko lubi, a czego nie. Do takiego profilu może uzyskać dostęp każdy, w tym także oszust lub pedofil. Podczas przechodzenia dziecka do znanej witryny sieci WWW może dojść do przekierowania do strony fałszywej lub wyłudzającej dane, przygotowanej w celu uzyskiwania lub wykradania informacji osobistych.
Konkursy: Dzieci chętnie przystępują do konkursów. Te zaś namawiają do zarejestrowania się w celu zdobycia nagrody. Są one reklamowane w witrynach internetowych, na opakowaniach produktów, a także w czasopismach i w telewizji. Wszystkie wymagają podania przez dziecko informacji osobistych.
Wiadomości e-mail: Dzieci także otrzymują spam i niepożądane wiadomości. Co więcej, są bardziej podatne na manipulacje. Część tej poczty może mieć charakter reklamowy lub marketingowy i może być wysyłana z powodu ujawnienia przez dzieci swoich danych osobowych w witrynach sieci WWW. Chociaż takie wiadomości są irytujące, nie stanowią zagrożenia. Niebezpieczne wiadomości e-mail to niechciany spam. Mogą one zawierać załączniki z wirusami niebezpieczne dla informacji znajdujących się w komputerze. Mogą także być wysyłane z oprogramowaniem typu „spyware” służącym do wykradania informacji osobistych, finansowych lub haseł. Niektóre wiadomości e-mail powodują przekierowanie dziecka do witryny sieci WWW, która wygląda na znaną, jednak w rzeczywistości jest nielegalną, fałszywą stroną internetową.
Witryny internetowe służące do udostępniania i pobierania muzyki: Istnieje wiele popularnych stron udostępniających muzykę, które umożliwiają darmowe pobieranie utworów, a jednocześnie wymagają od dzieci udostępniania plików w swoim (lub rodzica) komputerze. Powoduje to wzmożony ruch internetowy, a ponadto pozwala hakerom oraz złodziejom tożsamości na uzyskanie dostępu do komputera. Pobierane pliki muzyczne mogą również zawierać wirusy lub inne destrukcyjne kody.
Gry: Interaktywne witryny z grami często wymagają rejestracji, co oznacza podanie informacji osobistych przed rozpoczęciem gry.

oprac. : Aleksander Walczak / eGospodarka.pl