Zarządzanie danymi w polskich firmach
2007-06-03 00:34
Firma Hitachi Data Systems opublikowała wyniki badań "Storage Index" przeprowadzonych wśród 950 firm w regionie EMEA (Europa, Bliski Wschód i Afryka), w tym wśród 50 przedsiębiorstw działających w Polsce. Wyniki analizy prezentują podejście dyrektorów ds. informatyki do kwestii związanych z przechowywaniem i zarządzaniem danymi.
Przeczytaj także: Centra danych: średnie firmy otwarte na nowości
Wśród trzech najważniejszych problemów związanych z zarządzaniem danymi dyrektorzy IT w Polsce wymieniają: sprostanie regulacjom prawnym (70%), zarządzanie dynamicznym wzrostem danych (50%) oraz zapewnienie ich dostępności (44%).Za główny czynnik decydujący o nowych inwestycjach w pamięci masowe (ocenionym jako ważny i bardzo ważny), 64% badanych w Polsce uznało konsolidację zasobów w celu zmniejszenia kosztów operacyjnych. Wśród innych znaczących czynników respondenci wymienili konsolidację zasobów w celu uproszczenia procesu zarządzania infrastrukturą pamięci masowych (56%) oraz zagadnienia związane ze spełnieniem regulacji prawnych (54%). Jednocześnie dyrektorzy IT przyznają, że ich firmy nie myślą z wyprzedzeniem o rozbudowie infrastruktury pamięci masowych. Jedynie 10% badanych analizuje swoją strategię zarządzania pamięcią w sposób długofalowy w perspektywie od jednego do trzech lat, a ponad jedna piąta (18%) dokonuje oceny w ciągu roku. W przedsiębiorstwach w Polsce dominuje podejście doraźne – ponad jedna trzecia (34%) respondentów deklaruje rozbudowę infrastruktury dopiero, gdy zachodzi taka potrzeba, zaś 38% przyznaje, że kupuje tańszy sprzęt, aby uniknąć zatrudniania dodatkowych pracowników do zarządzania pojemnością.
Wirtualizacja w przedsiębiorstwach na topie
Najczęściej stosowaną metodą archiwizacji danych w firmach w Polsce jest backup danych na taśmę lub dysk (42%). Prawie jedna trzecia badanych (32%) wykonuje archiwizację na dysk optyczny. Jedna piąta respondentów przyznała, że wykorzystuje oprogramowanie w procesie archiwizacji na dyski lub taśmy. Większość dyrektorów ds. informatyki (56%) podaje, że w ich firmach archiwizowanych jest obecnie jedynie od 11 do 25% wszystkich danych. Proces archiwizacji dla większej ilości danych wykonywany jest jedynie w 24% badanych przedsiębiorstwach.
Jednocześnie badanie wykazało duży stopień gotowości w zakresie ciągłości biznesowej i usuwania skutków awarii – 44% przedsiębiorstw w Polsce przetestowało strategie w tym zakresie w ciągu ostatnich trzech miesięcy, zaś 42% w ciągu ostatniego roku. Dużą popularnością w firmach w Polsce cieszy się technologia wirtualizacji – 74% przedsiębiorstw deklaruje jej wykorzystanie, zaś 12% spodziewa się jej wprowadzenie w najbliższych 12 miesiącach.
Brak strategii ochrony dla danych gromadzonych w urządzeniach przenośnych
Wyniki badania pokazują, że aż 92% firm w Polsce klasyfikuje dane w celu ich zabezpieczenia, zaś 70% stosuje reguły dotyczące kontrolowanego zarządzania hasłami. 42% badanych przedsiębiorstw posiada politykę usuwania danych, a niespełna jedna trzecia (32%) egzekwuje zasady ich szyfrowania. Jednocześnie aż 70% firm w Polsce przyznało, że nie posiada żadnej strategii ochrony danych przechowywanych w urządzeniach przenośnych (takich jak komputery kieszonkowe, laptopy, pamięci USB), zaś 10% nie wie czy stosuje taką strategię.
Przeczytaj także:
Centra danych: walka z kryzysem
![Centra danych: walka z kryzysem [© Scanrail - Fotolia.com] Centra danych: walka z kryzysem](https://s3.egospodarka.pl/grafika/centra-danych/Centra-danych-walka-z-kryzysem-apURW9.jpg)
oprac. : Aleksander Walczak / eGospodarka.pl