Ranking wirusów V 2007
2007-06-04 01:15
On-line Scanner Top 20 maj 2007 © fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Wirusy i robaki V 2007
Ranking ten daje prawdziwy obraz zagrożeń znajdujących się w komputerach użytkowników w danym momencie, podczas gdy lista najpopularniejszych wirusów, oparta wyłącznie na danych z ruchu pocztowego, informuje o zagrożeniach, które zostały zablokowane zanim dotarły do użytkowników.Do maja 2007 r. w zestawieniu "On-line Scanner Top 20" zaczęły uwidaczniać się pewne trendy. Robaki pocztowe stanowią najpowszechniejszą klasę szkodliwych programów - w tym miesiącu na liście znalazły się cztery różne rodziny i sześć różnych wariantów. Wśród nich znajduje się kilka weteranów, takich jak Rays oraz Brontok, jak również kilka robaków nowej generacji atakujących aktywnie skrzynki pocztowe użytkowników, jak Zhelatin i Warezov.
fot. mat. prasowe
On-line Scanner Top 20 maj 2007
Specjaliści z Kaspersky Lab podkreślają, że twórcy wirusów, którzy tworzą trojany downloadery, aktywnie zmieniają typ pobieranych plików, od jawnie szkodliwych programów do programów adware. Jednego dnia może to być robak pocztowy, następnego - najnowsza wersja Virtumonde, programu reklamującego, a kolejnego - program innego typu. Najczęściej jednak pobierany jest program adware, co nie powinno nikogo dziwić, ponieważ zyski z reklamy internetowej wynoszą teraz miliardy dolarów. Typowym przykładem takiego trojana jest Trojan-Downloader.Win32.LoadAdv.gen, który w maju zajął piąte miejsce. Szkodnik ten wykazał zwiększoną aktywność pod koniec miesiąca, dlatego też w następnym miesiącu może wspiąć się wyżej.
Zhelatin, który uplasował się na szóstym miejscu, prawdopodobnie nie utrzyma się długo w zestawieniu. Autorzy tego robaka zbyt szybko wypuszczają nowe warianty, aby szkodnik ten miał poważniejszy wpływ na listę.
Kwiecień był pierwszym miesiącem, w którym w zestawieniu "On-line Scanner Top 20" znalazł się robak dla komunikatorów internetowych (IM-Worm). Wydawało się, że IM-Worm.Win32.Sohanad.t ustanowił precedens. Potwierdziło to zestawienie majowe, w którym na dwunastym miejscu uplasował się IM-Worm.Win32.VB.az. Zdaniem analityków z Kaspersky Lab jest to dość niepokojący trend, ponieważ większość użytkowników nie zachowuje ostrożności podczas wysyłania odnośników przez komunikatory internetowe - odnośników, które naturalnie prowadzą do zainfekowanych stron.
Na szarym końcu znajduje się keylogger z rodziny Perflogger oraz wirus plikowy Parite. Przez długi czas programy te albo nie wypadały z listy, albo powracały. Według specjalistów z Kaspersky Lab świadczy to o tym, że chociaż żaden z tych programów nie powoduje epidemii, oba wciąż obecne są w komputerach użytkowników.
oprac. : Aleksander Walczak / eGospodarka.pl