Tydzień 22/2007 (28.05-03.06.2007)
2007-06-02 22:56
Przeczytaj także: Tydzień 21/2007 (21-27.05.2007)
- Według Eurostat-u w maju inflacja w strefie euro była na poziomie 1,9% r/r (taka sama była w kwietniu).
- Według standardów Eurostat bezrobocie w całej UE wynosi 7,1% (w Polsce 11,2%, a na Słowacji 10,5%).
- W pierwszym kwartale wzrost gospodarczy w strefie euro wyniósł 0,6% kw/kw (w IV kw. byl na poziomie 0,9% kw/kw).
- Coraz większe chmury nad nowym traktatem o współpracy Unii Europejskiej z Rosją. Już nie tylko embargo na polskie mięso jest powodem naszego veta. Polska i Litwa uzależniają też swoją zgodę na nowy układ od podpisania przez Rosję protokołu tranzytowego i Europejskiej Karty Energetycznej.
- Litwa kontynuuje szybki wzrost gospodarczy (w I kw. tego roku wzrósł on o 8,3% r/r).
- W Wielkiej Brytanii pracuje 12 elektrowni atomowych, które zbudowano 30-40 lat temu. Teraz w tym kraju francuski koncern EDF zamierza wybudować do 2017 roku pięć elektrowni najnowszej generacji za ok. 13-16 mld euro.
- To może być bardzo ważny kontrakt. Osłabiony w ubiegłym roku Airbus podpisał z Katarskimi liniami lotniczymi Qatar Airways kontrakt na dostawę 80 samolotów A350, wartości ok. 16 mld USD. Podpisaniu tego kontraktu patronował prezydent Francji Nicolas Sarkozy, obecni byli także premier Francois Fillon i emir Kataru szejk Hamad ibn Chalifa as-Sani, a został on podpisany w w Pałacu Elizejskim w Paryżu. Kontrakt przewiduje 20 szt. samolotów A350-800, 40 szt. - A350-900 i 20 szt. - A350-1000. Pierwsze dostawy w 2013 roku. Samolot A350 to konkurent B787 Dreamliner produkcji amerykańskiego Boeinga (początek produkcji w 2008 roku).
- Szykuje się rekordowa transakcja. Konsorcjum Royal Bank of Scotland, Fortis i Santander złożyło ofertę przejęcia holenderskiego ABN Amro za 71 mld euro. W związku z tym została zablokowana transakcja przejęcia na warunkach zaproponowanych przez brytyjski Barclays Bank (zaoferował on cenę niższą o 14%).
- W opinii prestiżowego banku inwestycyjnego Merrill Lynch węgierski koncern paliwowy MOL jest najlepiej wycenioną spółką z branży energetycznej w Europie. ML zalecił też dalszy rozwój współpracy MOL z Gazpromem. Obserwatorzy prognozują, że część węgierskiego koncernu będzie sprzedana Rosjanom. Te opinie potwierdza informacja, że 5% udział w akcjach przekroczył rosyjski inwestor Rahimkułow.
- Minister energetyki Rosji Wiktor Christienko poddał w wątpliwość celowość remontu ropociągu "Przyjaźń", który dostarczał ropę do litewskich Możejek (dostawy tym rurociagiem wstrzymano 29 lipca 2006 roku). Twierdzi on, że wstrzymanie dostaw na Litwę wynikło z awarii rurociągu, a jego kontrola pozwoliła na wykrycie w nim ponad siedmiu tysięcy usterek. Jako alternatywę wskazał dostawy ropy drogą morską z Primorska.
- Rosyjski przewoźnik S7 Airlines zamówił 15 maszyn B787 Dreamliner (pierwsze dostawy w 2014 r.). W kwietniu rosyjska firma kupiła dziesięć maszyn typu B37-800 z opcją na kolejnych dziesięć.
Komentarz do wydarzeń gospodarczych
KOLEJNY ETAP REFORMY PODATKOWEJ W NIEMCZECH
Niemiecka gospodarka rozwija się dynamicznie, w I kwartale br zanotowała wzrost gospodarczy (liczony r/r) największy wśród dużych krajów unijnych. To rezultat działań reformatorskich w ciągu ostatnich lat. Niemiecki rząd przygotował pakiet decyzji mających utrwalić te korzystne tendencje, mają one uczynić niemiecki rynek atrakcyjniejszym dla zagranicznych inwestorów, zastosowane rozwiązania winny też sprzyjać rozwojowi niemieckich firm i chronić niemiecki rynek pracy. I tak:
- Od przyszłego roku podatek od zysku CIT będzie niższy o prawie dziesięć punktów procentowych z 38,7% do 29,8%. Ma to być odpowiedź na rosnącą konkurencję podatkową w gronie państw unijnych i na świecie. Z całą pewnością to rozwiązanie zwiększy atrakcyjność Niemiec dla zagranicznych inwestycji, a także będzie kolejnym impulsem dla wzmocnienia tempa wzrostu gospodarczego.
- Przyjęte rozwiązania mają też zniechęcać niemieckie firmy przenoszące produkcje za granicę (będzie to dotyczyło też tych firm, które produkują swoje wyroby za granicą na podstawie niemieckich patentów i licencji. To ma zabezpieczać Niemcy przed odpływem zysków za granicę. Niemiecki przemysł rocznie transferuje za granicę ok. 100 mld euro (głównie tam, gdzie są niższe stawki podatkowe), dlatego zdecydowano tez o tym, że od początku 2009 roku zyski z odsetek dywidend i zysków giełdowych będą opodatkowane 25% podatkiem.
- Zdecydowano też obniżyć kapitał założycielski spółek z ograniczona odpowiedzialnością (z obecnych 25 tys. euro do 10 tys. euro).
Wyliczono, że koszty tych zmian w wysokości 7 mld euro zostaną zrekompensowane dodatkowymi wpływami podatkowymi z powodu najwyższego od 15 lat wzrostu gospodarczego.
Decyzje podatkowe, wynikające z tej reformy należy jednak ulokować w strukturze systemów podatkowych czołowych krajów unijnych. I tak opodatkowanie firm kapitałowych we Francji wynosi dziś 34,4%, w Hiszpanii 35%, w Polsce 19%, w Irlandii 12,5%, a w Estonii jest zerowy.
Przeczytaj także:
Europa: wydarzenia tygodnia 49/2019
oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy