Regiony turystyczne atrakcyjne pod zakup nieruchomości
2007-06-11 13:17
Przeczytaj także: Jakie jest ryzyko inwestycji w nieruchomości?
Od roku 2005 ceny nieruchomości na polskim rynku rosną bardzo dynamicznie. Wzrosty miały miejsce głównie w dużych miastach. Od końca 2006 roku wzrosty cen objęły również mniejsze miasta.Rośnie także wartość nieruchomości w miejscowościach turystycznych, przede wszystkim w tych najbardziej popularnych, takich jak Zakopane, Sopot czy Jurata, gdzie popyt na apartamenty od lat jest wysoki. W miejscowościach tych wzrost cen był równie dynamiczny, jak w największych polskich aglomeracjach. Dziś ceny apartamentów o podwyższonym standardzie w Sopocie czy Juracie dochodzą do psychologicznej bariery 20 tys./mkw. W mniej popularnych miejscowościach turystycznych wzrost cen nieruchomości był znacznie wolniejszy, i związany był głównie ze wzrostem cen gruntów, materiałów budowlanych i robocizny. Liczba nowych inwestycji w miejscowościach takich jak Krynica Morska czy Darłowo była relatywnie niska. W wielu lokalizacjach sytuacja ta zmieni się w najbliższych kilku latach, co będzie związane z poprawą infrastruktury, rozwojem turystyki i powiększającą się grupą zamożnych osób w Polsce. Coraz więcej z nowo oddawanych inwestycji będzie budynkami o podwyższonym standardzie, często z dodatkowymi udogodnieniami takimi, jak basen czy Wellness & SPA.
Czynniki wzrostu popytu na apartamenty w miejscowościach turystycznych
Na wzrost popytu na apartamenty w miejscowościach turystycznych wpływ będą miały trzy główne czynniki:
- więcej osób będzie stać na zakup dodatkowego mieszkania wyłącznie „na wakacje”,
- więcej osób będzie decydować się na zakup apartamentu w wybranej miejscowości turystycznej, w celu czerpania zysków z tytułu najmu (związanego ze spodziewanym w najbliższym okresie silnym rozwojem turystyki),
- więcej inwestorów zagranicznych będzie decydowało się na zakup apartamentów w miejscowościach turystycznych w Polsce (w wyniku efektywniejszej promocji Polski zagranicą i coraz lepszej sytuacji gospodarczej naszego kraju).
Wzrost zamożności polskiego społeczeństwa
W Polsce ostatnich lat liczba zamożnych osób stale rośnie. Szacunkowe dane banków mówią już o ponad 300 tys. osób z wolnymi środkami rzędu 100 tys. zł oraz o ponad 100 tys. osób zarabiających powyżej 8 tys. zł netto miesięcznie. Patrząc na przykłady krajów kroczących ścieżką szybkiego rozwoju gospodarczego, można przewidzieć, że rosnąca zamożność polskiego społeczeństwa będzie miała bezpośrednie przełożenie na wzrost popytu na apartamenty i mieszkania w miejscowościach turystycznych.
oprac. : Beata Szkodzin / eGospodarka.pl