eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyNajlepsi pracodawcy Europy Środkowo-Wschodniej

Najlepsi pracodawcy Europy Środkowo-Wschodniej

2007-06-12 00:25

Najlepsi pracodawcy Europy Środkowo-Wschodniej

Najlepsi pracodawcy w Europie Środkowo-Wschodniej 2006/2007. © fot. mat. prasowe

Firma Hewitt Associates, specjalizująca się w doradztwie biznesowym oraz rozwiązaniach z zakresu zarządzania zasobami ludzkimi, ogłosiła wyniki tegorocznej edycji badania "Najlepsi Pracodawcy w Europie Środkowo-Wschodniej". Na czele rankingu znalazła się firma Microsoft, która uzyskała najwyższą lokatę aż w czterech krajach.

Przeczytaj także: Najlepsi pracodawcy 2014

Badaniem objętych zostało niemal 90 000 pracowników (w tym 1800 przedstawicieli najwyższej kadry zarządzającej), reprezentujących łącznie 504 firmy z 10 krajów.

"Wyniki pokazują, że pozyskiwanie i utrzymywanie talentów już obecnie jest palącym problemem naszego regionu, a w przyszłości zjawisko to będzie jeszcze narastać. Tylko najlepsi pracodawcy będą w stanie poradzić sobie z wyzwaniami wynikającymi z potrzeby zrównoważenia rosnących oczekiwań pracowników ze strategią i interesami przedsiębiorstw" – powiedział Zsolt Szelecki, Dyrektor Zarządzający Hewitt w regionie Europy Środkowo-Wschodniej.

"Wojna o talenty" w Europie Środkowo-Wschodniej

Wyniki badania przeprowadzonego przez firmę Hewitt pokazują, że rola pracowników, jako najważniejszego zasobu organizacji, stale rośnie. Firmy zaczynają dostrzegać, że w obecnej sytuacji na rynku pracy nie można już pozwolić sobie na ignorowanie czy niedocenianie tego elementu. Dzieje się tak z kilku kluczowych powodów.

Po pierwsze Europa Środkowo-Wschodnia staje się preferowanym kierunkiem outsourcingu dla przedsiębiorstw z coraz to nowych sektorów gospodarki, detronizując powoli Indie. Z uwagi na ten trend, konkurencja się zaostrza i rynek pracy staje się coraz bardziej rynkiem pracownika.

Po drugie, zmienia się sama postawa zatrudnionych: pracownicy są coraz bardziej świadomi swojej wartości i odważniej podejmują decyzje dotyczące zmiany miejsca pracy (zaledwie 8% badanych obawia się problemów związanych ze znalezieniem nowego zatrudnienia). Wpływa to na zmianę priorytetów firm w zakresie zarządzania ludźmi: 83% badanych organizacji przyznaje, że w ciągu 3-5 najbliższych lat pozyskiwanie, motywowanie i utrzymanie talentów będzie dla nich największym wyzwaniem. Najbardziej poszukiwanymi stają się osoby o zdolnościach przywódczych, specjaliści w zakresie sprzedaży oraz z wykształceniem technicznym.

Polska na tle Europy Środkowo-Wschodniej

Polscy pracownicy nadal są najmniej zadowoloną grupą spośród wszystkich 10 badanych krajów i to w odniesieniu do niemal wszystkich aspektów środowiska pracy. I tak na przykład w zakresie (w nawiasie średni poziom satysfakcji w Polsce i w regionie Europy Środkowo-Wschodniej):
  • Samorealizacji w pracy (Polska: 43 %, Region: 57% )
  • Świadczeń (Polska: 27%, Region: 40%)
  • Szkoleń i rozwoju (Polska: 41%, Region: 51% )
  • Praktyk i procedur obowiązujących w organizacji
    (Polska: 39 %, Region: 49%)
  • Reputacji organizacji (Polska: 53%, Region: 63%)
  • Uznania (Polska: 31%, Region: 40%)
Przeczytaj także: Najlepsi pracodawcy 2015 Najlepsi pracodawcy 2015

 

1 2 3

następna

oprac. : Aleksander Walczak / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: