PGNiG zbuduje gazociąg ze Skandynawii
2007-06-22 12:53
Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo podpisało porozumienie z Konsorcjum Skanled. Firmy będą wspólnie budować gazociąg, który połączy Polskę ze złożami na Morzu Północnym.
Przeczytaj także: PGNiG: kontrakt na dostawy gazu
Gazociągiem Skanled PGNiG będzie transportować gaz ziemny m. in. z norweskich złóż Skarv i Snadd. Gaz będzie przesyłany przez Danię i dalej do Polski gazociągiem Baltic Pipe, który PGNiG S.A. wybuduje we współpracy z duńską spółką Energinet.dk.PGNiG S.A. objęło nieodpłatnie 15 proc. udziałów w realizującym projekt SKANLED konsorcjum. Daje to polskiej spółce prawo współdecydowania we wszystkich sprawach dotyczących inwestycji, rezerwowania przepustowości i dostępu do całości dokumentacji projektu.
Warunki uzgodnione w toku negocjacji obejmują między innymi powiązanie uczestnictwa PGNiG w projekcie Skanled z realizacją projektu Baltic Pipe, powiązanie uczestnictwa PGNiG w projekcie Skanled ze zwiększeniem przepustowości systemu duńskiego, zagwarantowanie odpowiednich możliwości przesyłowych w norweskim systemie przesyłowym, umożliwiających przesył gazu m.in. ze złóż należących do PGNiG poprzez Skanled.
Realizacja projektu ma na celu dywersyfikację źródeł i kierunków dostaw gazu do Polski i stanowi powrót do porozumienia strategicznego z partnerami duńskimi i norweskimi z 2001 roku.
- Podpisane porozumienie jest kolejnym elementem konsekwentnie realizowanej przez rząd polityki dywersyfikacji źródeł i kierunków dostaw gazu ziemnego do Polski - powiedział minister gospodarki Piotr Woźniak. Minister Woźniak przypomniał, iż przystąpienie PGNiG do Konsorcjum poprzedzone było podpisaniem przez spółkę warunkowej umowy kupna 15 proc. udziałów w złożach na Norweskim Szelfie Kontynentalnym.
Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo 28 lutego 2007 r. podpisało z Mobil Development Norway oraz ExxonMobil Production Norway warunkową umowę kupna 15 proc. udziałów w złożach Skarv i Snadd na norweskim szelfie kontynentalnym.
W skład Konsorcjum Skanled wchodzi poza PGNiG 7 firm energetycznych z Norwegii, Danii i Szwecji, posiadających łącznie 70 proc. udziałów. Wspólnie z PGNiG 20 czerwca do Konsorcjum przystąpiły E.ON oraz Preem Petroleum. Konsorcjum działa obecnie jako joint venture.
Przeczytaj także:
Norweski Wariant 3.0. Wywiad z Piotrem Woźniakiem, prezesem PGNiG
oprac. : Grzegorz Gacki / Polska.pl
Więcej na ten temat:
PGNiG, gazociąg ze Skandynawii, gazociąg, dostawy gazu, Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo