GUS: koniunktura gospodarcza VI 2007
2007-06-25 00:53
Przeczytaj także: GUS: koniunktura gospodarcza V 2007
W stosunku do oczekiwanego w okresie najbliższych dwunastu miesięcy portfela zamówień 7% przedsiębiorstw budowlano–montażowych ocenia swoje zdolności produkcyjne jako zbyt duże, 75% jako wystarczające, a 18% jako zbyt małe. W porównaniu z czerwcem ubiegłego roku zmniejsza się udział jednostek oceniających swe zdolności jako nadmierne i wystarczające, natomiast wzrasta procent przedsiębiorstw, które oceniają je jako zbyt małe.
3. Handel detaliczny
W czerwcu ogólny klimat koniunktury w handlu detalicznym kształtuje się na poziomie z maja (plus 11). Poprawę koniunktury w bieżącym miesiącu (tak jak i w poprzednim) sygnalizuje 25% badanych przedsiębiorstw, jej pogorszenie – 14%. Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.
W czerwcu korzystne oceny sprzedaży towarów i sytuacji finansowej przedsiębiorstw utrzymują się na poziomie z maja. Odnotowywany jest, podobnie jak w ubiegłym miesiącu, nadmierny stan zapasów towarów. Na najbliższe miesiące przewidywany jest wolniejszy niż w maju wzrost sprzedaży towarów. W konsekwencji przewidywania dotyczące sytuacji finansowej przedsiębiorstw są mniej optymistyczne. Zamówienia na towary u dostawców będą rosły wolniej niż w ubiegłym miesiącu. Przedsiębiorcy sygnalizują wzrost zarówno bieżących jak i przyszłych cen towarów zbliżony do zgłaszanego w maju. W badanych jednostkach można oczekiwać niewielkiego wzrostu zatrudnienia.
Oceny koniunktury w poszczególnych branżach handlu detalicznego są pozytywne. Na najwyższym poziomie kształtuje się wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury dla branży meble, rtv, agd – plus 27 (plus 21 w maju). Dla branży pojazdy samochodowe wskaźnik wynosi plus 11 (plus 17 w ubiegłym miesiącu), dla branży włókno, odzież, obuwie – plus 10 (plus 13 w maju), dla branży żywnościowej – plus 7 (plus 6 przed miesiącem).
W jednostkach branży meble, rtv, agd odnotowuje się wolniejszy niż przed miesiącem wzrost bieżącej sprzedaży towarów. Sytuacja finansowa przedsiębiorstw jest oceniana pozytywnie, choć gorzej niż w maju. Nadmierne zapasy towarów utrzymują się na poziomie sprzed miesiąca. Przewidywany jest szybszy niż w maju wzrost sprzedaży. Powoduje to, że zamówienia na towary będą znacząco rosnąć. Prognozy sytuacji finansowej są korzystniejsze od przewidywań z maja. W czerwcu przedsiębiorcy sygnalizują mniej znaczący wzrost bieżących cen towarów. W najbliższych miesiącach wzrost cen towarów powinien być zbliżony do prognozowanego przed miesiącem. Dyrektorzy przedsiębiorstw zamierzają zwiększyć zatrudnienie w stopniu nieco większym niż przewidywano w maju.
W czerwcu przedsiębiorstwa branży pojazdy samochodowe sygnalizują wolniejszy niż w maju wzrost sprzedaży. Sytuacja finansowa przedsiębiorstw jest oceniana mniej korzystnie niż w ubiegłym miesiącu. W najbliższych miesiącach sprzedaż pojazdów samochodowych może wzrastać, choć w tempie wolniejszym niż przewidywano przed miesiącem. W konsekwencji przedsiębiorcy przewidują jedynie niewielki wzrost zamówień na towary u dostawców. W tej grupie jednostek sytuacja finansowa w najbliższych trzech miesiącach będzie mniej korzystna niż prognozowano w maju. Bieżące ceny towarów rosną wolniej niż przed miesiącem. Na najbliższe miesiące przewiduje się ich nieznaczny wzrost. Prognozy wskazują na możliwy niewielki wzrost zatrudnienia.
![Koniunktura gospodarcza w III 2025 [© Freepik] Koniunktura gospodarcza w III 2025](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/koniunktura-gospodarcza/Koniunktura-gospodarcza-w-III-2025-265552-150x100crop.jpg)
oprac. : Aleksander Walczak / eGospodarka.pl