Tydzień 26/2003 (23-29.06.2003)
2003-06-30 00:35
- Ekonomiści w ONZ prognozowali na 2003 rok wzrost światowej gospodarki na min. 2,75%. W raporcie ONZ na temat spraw gospodarczych i społecznych (World Economic and Social Survey) skorygowano prognozę na 2003 rok do 2,25%, a na rok 2004 do 3%. Za przyczynę gorszych wyników uznano interwencją USA w Iraku oraz epidemię SARS.
- W I kwartale bieżącego roku amerykański PKB wzrósł o 1,4%.
- Amerykański bank centralny obniżył w środę stopy procentowe. Główna stopa procentowa (funduszy federalnych) została obniżona z 1,25% do 1%. To najniższy poziom od 45 lat.
- Rosja w latach 1998-2002 anulowała 11,2mld USD zadłużenia najbiedniejszych krajów afrykańskich, jednak nie anuluje irackiego długu ocenianego na 8-10mld USD.
- Zawarto układ o fuzji Jukos-a (to drugi pod względem wydobycia rosyjski koncern naftowy) i Sibnieft-u. Kupno i wymiana akcji mają zostać zakończone do 31 grudnia tego roku. Układ o fuzji muszą teraz zaakceptować ich akcjonariusze. Nowy koncern będzie wydobywał 29% rosyjskiej ropy (754mln baryłek). Na liście światowych koncernów naftowych nowy rosyjski koncern zajmie miejsce za BP, Exxon Mobile i RD Shell.
Mikrokomentarz do wydarzeń gospodarczych
Trudno nie skomentować wydarzenia ostatnich godzin. Podpisane zostało porozumienie pomiędzy Rosją, a Wielką Brytanią, które dotyczy wspólnych inwestycji w dziedzinie źródeł energii. Kluczowym elementem tego dokumentu jest budowa gazociągu, który będzie poprowadzony po dnie Morza Bałtyckiego, a następnie przez Niemcy i Holandię do Wielkiej Brytanii. Planowane przedsięwzięcie szacowane jest na 5,7mld USD i będzie oddane do użytku w latach 2007-2009. W tym miejscu warte podkreślenia jest to, że poprzez zawarte umowy koncernów, brytyjskiego BP i brytyjsko-holenderskiego Royal Dutch Shell z firmami rosyjskimi staje się Wielka Brytania największym inwestorem w Rosji.
W tym samym czasie, gdy premier Blair i prezydent Putin finalizowali negocjacje dotyczące sposobu realizacji wielomiliardowego kontraktu, Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo podpisywało z Rosjanami aneks do kontraktu handlowego, obniżający wielkość dostaw rosyjskiego gazu do Polski. Rozmowy nasze trwały wiele lat, przeplatane były odgłosami wydarzeń z nie tak dawnej historii stosunków polsko-rosyjskich i rozmowami o planach rozwoju jamalskiego rurociągu. Podpisana w Londynie umowa zamyka, a przynajmniej znacznie redukuje opinie, że klucz do przesyłu rosyjskiego gazu do Unii jest w Warszawie...
Współczesny świat to przede wszystkim świat biznesu, to świat w którym liczy się posiadany potencjał i możliwości
rozwojowe, śmiałe koncepcje i zdolność oceny stopnia ryzyka, a przede wszystkim wyobraźnia i umiejętność liczenia...
oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy