Budżet domowy 2006
2007-06-29 00:15
Przeczytaj także: Budżet domowy 2006
Czynnikiem decydującym o statusie społecznym, w tym o sytuacji materialnej jednostki i jej rodziny, jest miejsce zajmowane na rynku pracy. Ubóstwem zagrożone są przede wszystkim osoby i rodziny osób bezrobotnych. W 2006 r. wśród gospodarstw domowych, w skład których wchodziła przynajmniej jedna osoba bezrobotna, stopa ubóstwa skrajnego wynosiła 19%, podczas gdy wśród gospodarstw, w których nie było osób bezrobotnych ok. 6%.
Zasięg ubóstwa jest wyraźnie zróżnicowany w zależności od grupy społeczno-ekonomicznej, a więc w zależności od przeważającego źródła utrzymania. W najtrudniejszej sytuacji były rodziny, których podstawę utrzymania stanowiły świadczenia społeczne (stopa ubóstwa skrajnego – 27,9%). Bardziej niż przeciętnie narażeni na ubóstwo są członkowie gospodarstw, których podstawę utrzymania stanowiły renty (ok. 12% w sferze ubóstwa skrajnego) oraz gospodarstwa rolników (11% osób żyjących poniżej minimum egzystencji). Pauperyzacji sprzyja również wykonywanie niskopłatnej pracy. Dotyczy to głównie osób o niskim poziomie wykształcenia, pracujących na stanowiskach robotniczych. W rodzinach, których główny strumień dochodów pochodził z pracy najemnej na stanowisku robotniczym, stopa ubóstwa skrajnego kształtowała się na poziomie ok. 11% (wobec ok. 2% wśród gospodarstw utrzymujących się głównie z pracy najemnej na stanowiskach nierobotniczych).
Utrzymało się też zjawisko relatywnie częstszego zagrożenia ubóstwem ludzi młodych, w tym dzieci, głównie z rodzin wielodzietnych. W 2006 r. poniżej minimum egzystencji żyło ok. 26% osób w rodzinach małżeństw z 4 i więcej dziećmi na utrzymaniu, ok. 14% osób – w rodzinach małżeństw z 3 dzieci na utrzymaniu i ok. 11% – w rodzinach niepełnych (samotnych matek lub ojców z dziećmi na utrzymaniu).
Podsumowując, głębokie ubóstwo w 2006 r., podobnie jak w latach poprzednich, związane było z bezrobociem (zwłaszcza przy niskim poziomie wykształcenia głowy gospodarstwa domowego), z wielodzietnością oraz z faktem zamieszkania w małych ośrodkach miejskich oraz na wsi, szczególnie na obszarach dotkniętych bezrobociem strukturalnym.
Przeczytaj także:
Budżet domowy 2012
oprac. : Aleksander Walczak / eGospodarka.pl
Więcej na ten temat:
gospodarstwa domowe, warunki życia Polaków, sytuacja materialna gospodarstw domowych