OECD: innowacyjność w Polsce
2007-07-03 00:19
Polska dysponuje niemal wszystkimi instytucjami i narzędziami wspierania innowacyjności. Jednak aby konkurować na światowych rynkach, musi rozwijać współpracę nauki i biznesu - wynika z raportu "Policy mix for innovation in Poland", przygotowanego przez OECD, Ministerstwo Gospodarki oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Przeczytaj także: Badania i rozwój w Polsce 2006
Raport OECD wskazuje najważniejsze wyzwania stojące przed Polską - wzmocnienie bazy technologicznej i naukowej, skoncentrowanie finansowania publicznego na instytutach i organizacjach o największym potencjale przeprowadzania prac badawczych zakończonych sukcesem. Raport postuluje również zwiększenie promocji innowacyjnych rozwiązań i gospodarki opartej na wiedzy oraz stworzenie środowiska przyjaznego przedsiębiorczości, m.in. poprzez uproszczenie prawa i systemu podatkowego.Autorzy raportu sugerują wzmacnianie powiązań nauki i przemysłu - poprawienie regulacji dotyczących partnerstwa publiczno-prywatnego i lepszą ochronę własności intelektualnej na uniwersytetach.
Elementem polityki pro-innowacyjnej powinno być również wspieranie kadr naukowych - stworzenie zachęt dla naukowców do doskonalenia zawodowego i współpracy z biznesem oraz poprawa zarządzania innowacjami na szczeblu krajowym – budowa systemu długookresowego planowania w zakresie innowacyjności oraz lepsza współpraca poszczególnych instytucji w zakresie tworzenia i wdrażania polityki innowacyjnej.
Autorzy raportu zwracają ponadto uwagę na daleko posunięte zmiany, jakich dokonała Polska przez cały okres transformacji. Zauważają w szczególności, że polskie firmy starają dostosować się do warunków konkurencji panujących na rynkach światowych m.in. poprzez inwestycje w najnowsze technologie. Z drugiej strony wskazują również na problemy polskiej nauki, dotyczące głównie kadr i konieczności restrukturyzacji jednostek badawczo-rozwojowych.
Przeczytaj także:
UE: rynek ICT "piątą swobodą" europejską
![UE: rynek ICT "piątą swobodą" europejską [© Syda Productions - Fotolia.com] UE: rynek ICT "piątą swobodą" europejską](https://s3.egospodarka.pl/grafika/nowe-technologie/UE-rynek-ICT-piata-swoboda-europejska-d8i3B3.jpg)
oprac. : Grzegorz Gacki / Polska.pl
Więcej na ten temat:
badania i rozwój, innowacje, poziom innowacyjności, rozwój technologiczny, postęp technologiczny