eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościPublikacjeRoaming - czyli jak tanio dzwonić za granicą?

Roaming - czyli jak tanio dzwonić za granicą?

2007-07-03 13:28

Roaming - czyli jak tanio dzwonić za granicą?

© fot. mat. prasowe

Zgodnie z definicją Urzędu Komunikacji Elektronicznej, roaming międzynarodowy to usługa oferowana przez operatorów ruchomych sieci telefonicznych, która umożliwia korzystanie z telefonu komórkowego za granicą. Poniższy poradnik UKE przedstawia mechanizmy działania roamingu oraz taryf stosowanych przez operatorów, a także wskazuje sposoby zabezpieczenia się przed niepotrzebnymi kosztami.

Przeczytaj także: Bruksela zwycięża w walce o roaming

Możliwość oferowania usługi roamingu wynika z faktu, iż operatorzy sieci ruchomych posiadają odpowiednie umowy z operatorami zagranicznymi, co umożliwia użytkownikom odbieranie oraz inicjowanie połączeń, wysyłanie oraz odbieranie krótkich wiadomości tekstowych oraz korzystanie z innych usług telefoni ruchomej. Dokładny zakres usług oraz ich ceny zależą od postanowień odpowiednich umów pomiędzy operatorami.

Operatorzy GSM zawierają umowy roamingowe z innymi operatorami GSM, a także z sieciami zbudowanymi w innych standardach (3G, iDEN, CDMA, telefonia satelitarna).
Należy zauważyć, iż z uwagi na wzrastającą liczbę dostawców usług w sieci ruchomej, różnorodność oferty oraz zależności między operatorami (sojusze międzyoperatorskie) konsument nie zawsze jest świadomy, ile płaci oraz za co płaci.

Kiedy korzystasz z telefonu komórkowego za granicą zagraniczny operator sieci komórkowej (host operator) przesyła odpowiedni rachunek Twojemu macierzystemu operatorowi (home operator). Następnie Twój operator wystawia Ci rachunek uwzględniający korzystanie z telefonu za granicą.

Stawki za korzystanie z sieci za granicą są ustalane przez partnerskie sieci roamingowe. Do stawek operatorów zagranicznych operator macierzysty dolicza marżę w wysokości 15%. Całość opłat z tytułu roamingu podlega opodatkowaniu polskim VAT-em - 22%.

fot. mat. prasowe

Z uwagi na wspomniane wyżej zróżnicowanie zakresów umów międzyoperatorskich należy stwierdzić, iż konsumenci często mają problemy z porównaniem taryf w poszczególnych krajach.

Eurotaryfa

Dotychczas opłaty roamingowe są bardzo wysokie w stosunku do opłat za usługi w kraju, a nawet za międzynarodowe usługi telefonii stacjonarnej. Wchodzące w życie w dniu 30 czerwca 2007 r. rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie roamingu w publicznych sieciach telefonii ruchomej wewnątrz Wspólnoty oraz zmieniające dyrektywę 2002/21/WE, przewiduje następujące maksymalne stawki detaliczne:
  • 49 eurocentów za minutę połączenia wychodzącego,
  • 24 eurocenty za minutę połączenia przychodzącego.
Planowane jest także dalsze obniżenie stawek w kolejnym roku obowiązywania rozporządzenia.
Przeczytaj także: Plus: roaming dla pre-paid Plus: roaming dla pre-paid

 

1 2 ... 5

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: