Jak pracownicy korzystają ze służbowych komputerów?
2007-07-16 10:46
Przeczytaj także: Mobilny pracownik a bezpieczeństwo danych
7 proc. ankietowanych zapisuje na stacjonarnym komputerze służbowym treści pornograficzne z Internetu, w tym najwięcej (15 proc.) ze Stanów Zjednoczonych.
21 proc. osób biorących udział w badaniu wykorzystuje stacjonarny służbowy komputer do gier komputerowych. W tej dziedzinie prym wiodą mieszkańcy Singapuru (33 proc.), USA (26 proc.) i Australii (18 proc.).
34 proc. respondentów potwierdza, że plotkuje przez e-mail w pracy. Do elektronicznych plotek przyznało się 40 proc. pracowników z Wielkiej Brytanii oraz 39 proc. z Singapuru i USA. Najrzadziej plotkują Holendrzy.
58 proc. uczestników badania odpowiedziało twierdząco na pytanie „czy wysyłasz poufne dane za pośrednictwem poczty elektronicznej?”. Zastrzeżone i niejawne informacje najczęściej przesyłają e-mailem mieszkańcy Singapuru i Wielkiej Brytanii (66 proc.) oraz Australii (57 proc.), najrzadziej Holendrzy (46 proc.).
Z bankowości internetowej w miejscu pracy korzysta 56 proc. ankietowanych. Tę formę płatności wybierają głównie pracownicy w Singapurze (70 proc.) i Australii (67 proc.), około połowa Brytyjczyków i Amerykanów (53 i 51 proc.) i 40 proc. Holendrów.
Komunikator internetowy jest narzędziem komunikacji dla 41 proc. ankietowanych. Najchętniej korzystają z niego ankietowani w Singapurze (64 proc.) i USA (45 proc.). Najmniej użytkowników internetowych pogaduszek w miejscu pracy jest w Holandii (28 proc.).
Zabezpieczenia służbowych komputerów stacjonarnych i przenośnych
Badanie dotyczyło też jakości zabezpieczeń zainstalowanych na stacjonarnych i przenośnych komputerach służbowych.
Ankietowanych zapytano o częstotliwość aktualizacji oprogramowania antywirusowego. Prawie połowa badanych deklaruje, że aktualizacje takie są wykonywane codziennie. Nieco inaczej wygląda sytuacja jeśli chodzi o oprogramowanie antyspamowe instalowane na komputerach stacjonarnych i przenośnych – tu aktualizacje odbywają się nieregularnie (31 proc. i 34 proc.), codziennie (30 proc. i 28 proc.) lub raz na tydzień (26 proc.). Zdecydowana większość respondentów (76 proc.) ma wbudowaną zaporę ogniową na laptopie służbowym.
W opinii około połowy badanych aktualizacją systemów antywirusowych i antyspamowych zajmuje się dział IT. Połowa użytkowników służbowych notebooków twierdzi, że wykonuje aktualizacje oprogramowania antywirusowego i antyspamowego samodzielnie.
Informacje o badaniu
Badanie przeprowadzono wśród 1 058 pracowników z 5 krajów: Wielka Brytania, Holandia, Stany Zjednoczone, Australia i Singapur. Autorem raportu jest dr Monica Whitty z Queens College Belfast w Irlandii.
![Bezpieczne dane firmowe na urządzeniach mobilnych [© drubig-photo - Fotolia.com] Bezpieczne dane firmowe na urządzeniach mobilnych](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/dane-firmowe/Bezpieczne-dane-firmowe-na-urzadzeniach-mobilnych-107763-150x100crop.jpg)
1 2
oprac. : Aleksander Walczak / eGospodarka.pl