Postrach przestępców
2003-07-05 00:08
Szkoccy naukowcy opracowali program komputerowy Sherlock Holmes, który będzie mógł wspomagać policjantów w rozwiązaniu trudnych spraw kryminalnych, głównie tajemniczych morderstw.
Oprogramowanie wykorzystuje mechanizm myślenia lateralnego i zostało tak zaprojektowane, aby w toku śledztwa omijać oczywiste wątki. System, który ma pomagać detektywom w odróżnianiu zgonów w efekcie morderstwa, samobójstwa, nieszczęśliwego wypadku lub z powodów naturalnych, może być gotowy do testów na prawdziwych sprawach w ciągu najbliższych dwóch lat.
Jeroen Keppens, pracownik Centrum Josepha Bella ds. statystyk kryminalnych w Edynburgu, który wspomagał prace nad stworzeniem programu powiedział – "Program analizuje wszystkie dostępne zeznania i próbuje określić prawdopodobny przebieg zdarzeń". Keppens jest przekonany, że takie programy mogą pomóc w zapobieganiu pomyłkom sądowym.
Serce systemu stanowi baza wiedzy, zawierająca szczegółowe informacje na temat przyczyny śmierci i różnego rodzaju zeznania, zawierające wszystkie fakty powiązane w jakikolwiek sposób ze śmiercią, m.in. opis naoczny świadków czy raport z sekcji zwłok. Prowadzący śledztwo łączy zeznania w pewne elementy, które następnie Sherlock Holmes próbuje połączyć w logiczną całość. Program tworzy pewne scenariusze a następnie oblicza ich prawdopodobieństwo. Każdy scenariusz jest dodatkowo zweryfikowany dzięki analizie z dostępnymi zeznaniami. System jest zdolny do równoległej analizy równie prawdopodobnych przyczyn śmierci. Przykładowo, jeżeli nieboszczyk był starszym mężczyzną, alkoholikiem, wówczas program będzie analizował dwie możliwości – morderstwo i śmierć z przyczyn naturalnych.
Miejmy nadzieję, że dzięki wprowadzeniu systemu wykrywania przestępstw, już za dwa lata wzrośnie wykrywalność morderców - także i w polskiej policji.
oprac. : 4Press
Więcej na ten temat:
sherlock holmes