Mailing w Money.pl: UOKiK zmienia nagłówki
2007-07-25 13:03
Przeczytaj także: Jak działa spam obrazkowy
Zgodnie z przepisami konsument ma prawo wiedzieć od kogo otrzymuje przesyłkę, również dzięki poczcie elektronicznej. Zdaniem UOKiK Money.pl złamał prawo oznaczając przesyłane komunikaty handlowe w sposób wprowadzający konsumentów w błąd, co do ich pochodzenia. Portal umieszczał bowiem w nagłówkach e-maili – polach przeznaczonych zwyczajowo dla nadawcy, dane reklamodawcy, czyli np. nazwę banku, który zamówił mailing. Zgodnie z przepisami powinien tam umieścić swoje dane. W praktyce odbiorcy rozsyłanych przez portal listów mogli odnieść przekonanie, że otrzymują je od innych podmiotów niż Money.pl, a odbierana korespondencja jest niezamówioną informacją handlową (tzw. spamem).W rozesłanym oświadczeniu portal tłumaczy się, że jest to swego rodzaju standard wypracowany przez spółki internetowe w ostatnich latach, zaakceptowany przez branżę i znany dla konsumentów - internautów. Zdaniem Money.pl, oznaczanie pola "Od:" nazwą nadawcy (np. Onet, wp.pl, Money.pl) może utrudnić przeglądanie korespondencji internautom przyzwyczajonym do selekcji poczty po nadawcy. - Mimo wszystko Money.pl dostosuje się do decyzji UOKiK i wprowadzi sugerowane zmiany – mówi Arkadiusz Osiak, prezes zarządu Money.pl Sp. z o.o.. Jednocześnie portal zaapelował do branży o wypracowanie standardu, który zostałby zaakceptowany przez UOKiK.
W opinii Prezesa UOKiK sposób prowadzenia przez spółkę mailingu reklamowego był uciążliwy dla konsumentów i mógł wprowadzać w błąd. W wydanej decyzji Prezes UOKiK zobowiązał portal do zamieszczenia w ciągu 14 dni od uprawomocnienia się decyzji, jej treści na stronie internetowej oraz opublikowania płatnej informacji na ten temat w jednym z dzienników ogólnopolskich.
Z informacji napływających do UOKiK wynika, że zakwestionowana praktyka jest coraz częściej stosowana przez inne portale. Zgodnie z obowiązującym od 21 kwietnia „nowym” prawem antymonopolowym, za naruszenie zbiorowych interesów konsumentów, w tym stosowanie klauzul niedozwolonych, Prezes UOKiK może nałożyć na przedsiębiorcę karę finansową do 10 proc ubiegłorocznego przychodu.
![UOKiK: podsumowanie działań w 2024 roku [© Jakub Jirsák - Fotolia.com] UOKiK: podsumowanie działań w 2024 roku](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/UOKiK/UOKiK-podsumowanie-dzialan-w-2024-roku-265117-150x100crop.jpg)
oprac. : Beata Szkodzin / eGospodarka.pl