eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyGUS: koniunktura gospodarcza VII 2007

GUS: koniunktura gospodarcza VII 2007

2007-07-27 13:05

Ocena ogólnego klimatu koniunktury w przetwórstwie przemysłowym jest w lipcu nadal optymistyczna, korzystniejsza niż w analogicznym miesiącu od początku lat 90-tych, choć nieco gorsza od sygnalizowanej w czerwcu. Na nieznaczne obniżenie pozytywnych nastrojów wpływają nieco ostrożniejsze niż przed miesiącem oceny zarówno bieżącego jak i przewidywanego portfela zamówień i produkcji, a w konsekwencji i sytuacji finansowej - podał Główny Urząd Statystyczny.

Przeczytaj także: GUS: koniunktura gospodarcza VI 2007

Utrzymuje się obserwowana od 2004 r. wzrostowa tendencja ogólnego klimatu koniunktury w budownictwie. W lipcu oceniany jest on pozytywnie, podobnie jak w czerwcu. Spowodowane to jest optymistycznymi ocenami dotyczącymi portfela zamówień i bieżącej produkcji, przy nieco ostrożniejszych niż w ubiegłym miesiącu odpowiednich prognozach. Bieżąca sytuacja finansowa przedsiębiorstw jest oceniana nieco lepiej w czerwcu. Przewidywania w tym zakresie są również bardzo korzystne.

Utrzymuje się obserwowana od 2003 r. wzrostowa tendencja ogólnego klimatu koniunktury w handlu detalicznym. W lipcu oceniany jest on pozytywnie, choć nieco mniej korzystnie niż w czerwcu. Wpływają na to mniej optymistyczne od sygnalizowanych przed miesiącem oceny dotyczące bieżącej i przyszłej sprzedaży. Zarówno bieżąca sytuacja finansowa jak i jej prognozy na najbliższe miesiące są oceniane korzystnie, podobnie jak w czerwcu.

W lipcu we wszystkich badanych grupach przedsiębiorstw usługowych oceny koniunktury są pozytywne. Najbardziej korzystne opinie zgłaszają firmy z sekcji pośrednictwo finansowe; są one zbliżone do sygnalizowanych w czerwcu i lepsze niż w analogicznym miesiącu od 2003 r. Najmniej optymistycznie i gorzej niż w lipcu ubiegłego roku, ale nieco lepiej niż przed miesiącem, oceniają ogólny klimat koniunktury jednostki z sekcji edukacja.

1. Przetwórstwo przemysłowe

W lipcu ogólny klimat koniunktury w przetwórstwie przemysłowym jest nieco mniej optymistyczny niż w czerwcu (plus 23 wobec plus 24 przed miesiącem). Poprawę koniunktury sygnalizuje 32 proc. badanych przedsiębiorstw, jej pogorszenie - 9 proc.(w czerwcu odpowiednio 33 proc. i 9 proc.). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

Przedsiębiorcy sygnalizują nieco wolniejszy wzrost bieżącego portfela zamówień, zarówno zagranicznego jak i krajowego a także i produkcji. Począwszy od maja br. formułowane są coraz ostrożniejsze prognozy dotyczące portfela zamówień i produkcji. Stan zapasów wyrobów gotowych kształtuje się w lipcu (podobnie jak w całym I półroczu br.) na poziomie nieco niższym od uważanego przez przedsiębiorców za wystarczający. Utrzymuje się notowana od marca bieżącego roku korzystna sytuacja finansowa przedsiębiorstw: wraz ze zmniejszaniem się opóźnień w ściąganiu należności od kontrahentów, przedsiębiorcy bez trudności regulują swoje zobowiązania finansowe. W najbliższych miesiącach przewiduje się dalszą poprawę sytuacji finansowej przedsiębiorstw. Należy oczekiwać wzrostu zatrudnienia, zbliżonego do prognoz z czerwca. Ceny wyrobów gotowych mogą rosnąć w tempie zbliżonym do przewidywań z poprzedniego miesiąca.

 

1 2 ... 7

następna

oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: