GUS: koniunktura gospodarcza VII 2007
2007-07-27 13:05
Przeczytaj także: GUS: koniunktura gospodarcza VI 2007
Producenci mebli oceniają koniunkturę nieco mniej optymistycznie niż przed miesiącem. Mają na to wpływ negatywne oceny bieżącego portfela zamówień i produkcji przy ostrożniejszych od formułowanych w czerwcu (choć nadal pozytywnych) odpowiednich prognozach. Zapasy wyrobów gotowych kształtują się na poziomie nieznacznie niższym od uznawanego przez przedsiębiorców za wystarczający. Utrzymujące się opóźnienia w ściąganiu należności od kontrahentów powodują, że zwiększają się trudności w regulowaniu zobowiązań finansowych. Prognozy sytuacji finansowej są bardziej korzystne od przewidywań z czerwca. Dyrektorzy nie przewidują zmian w poziomie zatrudnienia. Prognozowany wzrost cen mebli może być zbliżony do formułowanego przed miesiącem.
W lipcu dyrektorzy firm produkujących wyroby włókiennicze oceniają koniunkturę mniej korzystnie niż w zeszłym miesiącu. Spowodowane to jest pogłębieniem negatywnych ocen portfela zamówień i produkcji. Przewidywania w tym zakresie są optymistyczne i lepsze niż wskazywały prognozy przed miesiącem. Nadal utrzymują się nadmierne zapasy wyrobów gotowych. Mimo iż dyrektorzy przedsiębiorstw nie sygnalizują opóźnień w ściąganiu należności od kontrahentów, utrzymują się trudności w regulowaniu zobowiązań finansowych. Prognozy sytuacji finansowej są optymistyczne, choć mniej korzystne niż przed miesiącem. Przedsiębiorcy przewidują nieznacznie zwiększyć zatrudnienie. Ceny wyrobów włókienniczych mogą wzrosnąć w niewielkim stopniu.
W lipcu producenci sprzętu i urządzeń rtv oceniają koniunkturę pozytywnie, lepiej niż przed miesiącem. Spowodowane to jest oczekiwanym znacznym wzrostem przyszłego portfela zamówień i produkcji. Odpowiednie oceny diagnostyczne są bardziej pesymistyczne niż w czerwcu. Utrzymują się nadmierne zapasy wyrobów gotowych. Producenci nie odczuwają trudności ani w ściąganiu należności od kontrahentów, ani w regulowaniu swoich bieżących zobowiązań finansowych. Dyrektorzy zamierzają zwiększyć zatrudnienie. Ceny sprzętu i urządzeń rtv mogą się obniżać wolniej niż przewidywano w czerwcu.
Podobnie jak w ubiegłym kwartale, w lipcu br. 8,2 proc. badanych przedsiębiorstw deklaruje, że nie napotyka na bariery w prowadzeniu swojej bieżącej działalności (przed rokiem 7,3 proc.). W pozostałych firmach najsilniej odczuwanymi barierami są: wysokie obciążenia na rzecz budżetu (barierę tę zgłasza 58 proc. przedsiębiorstw w lipcu br. i przed rokiem wobec 59 proc. w II kwartale br.) oraz niejasne i niespójne przepisy prawne (40 proc. przedsiębiorstw w lipcu wobec 43 proc. w ubiegłym kwartale i 45 proc. przed rokiem). Trzecią co do ważności barierą jest niedostateczny popyt na rynku krajowym (39 proc. przedsiębiorstw), ale jej wpływ jest mniejszy niż w II kwartale (41 proc.) i przed rokiem (50 proc.).
Systematycznie wzrasta uciążliwość bariery wynikającej z niedoboru wykwalifikowanych pracowników (30 proc. przedsiębiorstw wobec 28 proc. w II kwartale i 18 proc. przed rokiem), natomiast od II kwartału 2006 r. zmniejsza się znaczenie bariery związanej z niepewnością ogólnej sytuacji gospodarczej (w lipcu 28 proc. przedsiębiorstw wobec 33 proc. w II kwartale br. i 44 proc. przed rokiem). Również od II kwartału 2006 r. zmniejszają się systematycznie trudności związane z niedostatecznym popytem na rynku krajowym oraz - w mniejszym stopniu - z niedostatecznym popytem na rynku zagranicznym.
![Koniunktura gospodarcza w III 2025 [© Freepik] Koniunktura gospodarcza w III 2025](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/koniunktura-gospodarcza/Koniunktura-gospodarcza-w-III-2025-265552-150x100crop.jpg)
oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl