eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyGUS: koniunktura gospodarcza VII 2007

GUS: koniunktura gospodarcza VII 2007

2007-07-27 13:05

Przeczytaj także: GUS: koniunktura gospodarcza VI 2007


2. Budownictwo

W lipcu ogólny klimat koniunktury w budownictwie kształtuje się na poziomie z ubiegłego miesiąca (plus 34). Podobnie jak w ubiegłym miesiącu, 40 proc. przedsiębiorstw sygnalizuje poprawę koniunktury, a 6 proc. - jej pogorszenie. Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

Odnotowany w lipcu wzrost portfela zamówień i produkcji budowlano-montażowej jest zbliżony do sygnalizowanego w czerwcu. Przewidywania na najbliższe trzy miesiące w tym zakresie są nadal korzystne, choć nieco ostrożniejsze od prezentowanych przed miesiącem. Oczekiwany wzrost zatrudnienia jest zbliżony do przewidywań z czerwca.

Nadal poprawia się sytuacja finansowa przedsiębiorstw budowlano-montażowych. W najbliższych miesiącach może być ona bardzo korzystna. Opinie przedsiębiorców dotyczące zarówno portfela zamówień, produkcji jak i sytuacji finansowej i zatrudnienia również poprawiają się. W porównaniu z prognozami z czerwca przedsiębiorcy przewidują nieco wolniejszy, choć nadal znaczący wzrost cen realizacji robót budowlano-montażowych.

Zarówno w lipcu bieżącego jak i ubiegłego roku 3,5 proc. badanych jednostek nie odczuwa żadnych barier w prowadzeniu działalności budowlano-montażowej (3,9 proc. w czerwcu br.). Nadal zwiększa się znaczenie bariery związanej z kosztami zatrudnienia (barierę tę zgłasza 58 proc. przedsiębiorstw wobec 57 proc. w ubiegłym miesiącu i 50 proc. w lipcu 2006 roku), niedoborem wykwalifikowanych pracowników (58 proc. badanych przedsiębiorstw w lipcu br. wobec 55 proc. przed miesiącem i 39 proc. w lipcu 2006 r.) oraz kosztami materiałów (53 proc. przedsiębiorstw w lipcu br. jak i przed miesiącem wobec 28 proc. w lipcu 2006 r.). Poza powyższymi, w skali roku, w największym stopniu wzrosło znaczenie bariery związanej z niedoborem sprzętu, materiałów i surowców (z przyczyn pozafinansowych) (20 proc. jednostek w lipcu br. wobec 4 proc. w lipcu 2006 r.). Od połowy ubiegłego roku zmniejsza się natomiast znaczenie bariery dotyczącej konkurencji ze strony innych firm (zgłaszanej przez 49 proc. przedsiębiorstw w lipcu br. wobec 50 proc. przed miesiącem i 66 proc. w lipcu 2006 roku). Uciążliwość tej bariery, jak i związanej z niedostatecznym popytem w największym stopniu zmalała w skali roku. Tę ostatnią zgłasza w lipcu br. 17 proc. jednostek wobec 28 proc. przed rokiem.

W stosunku do oczekiwanego w okresie najbliższych dwunastu miesięcy portfela zamówień podobnie jak przed rokiem 7 proc. przedsiębiorstw budowlano-montażowych ocenia swoje zdolności produkcyjne jako zbyt duże, 75 proc. jako wystarczające, a 18 proc. jako zbyt małe.

poprzednia  

1 ... 3 4 5 ... 7

następna

oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: