UKE: dostęp do Internetu BSA a oferta TP
2007-07-31 12:35
Przeczytaj także: Ceny Internetu stacjonarnego III 2012
fot. mat. prasowe
Procentowe różnice opłat abonamentowych za usługi dostępu do sieci Internet w ofertach poszczególnyc
Z zestawienia wynika, że operatorzy korzystając z oferty BSA oferują swoje usługi po cenach niższych od proponowanych przez TP średnio o 4-11 proc., wyjątkiem jest oferta czasowa Netii S.A., w której opłaty abonamentowe za usługi o przepływności 1 i 2 Mbit/s są niższe od oferty TP średnio o ok. 33 proc. Pomijając ofertę Netii S.A., która obowiązuje tylko przez kilka tygodni i dotyczy tylko dwóch przepustowości, najbardziej konkurencyjną ofertę przygotował GTS Energis Sp. z o.o., w której opłaty abonamentowe w zależności od przepływności i okresu trwania umowy są tańsze od usług TP średnio o prawie 11 proc. Różnice wahają się od 2 proc. w przypadku przepływności 6 Mbit/s do nawet 17,2 proc. w przypadku przepływności 2 Mbit/s. Z kolei najmniej konkurencyjne ceny zaoferowała spółka Tele2 Polska Sp. z o.o., w przypadku usług Tele2 Internet wysokości abonamentów są niższe od ich odpowiedników w ofercie TP średnio o 3,9 proc.
Z analizy wynika, że dzięki decyzjom Prezesa UKE podjętym w roku 2006 możliwe było pojawienie się konkurencyjnych ofert w zakresie dostępu szerokopasmowego dla klientów Telekomunikacji Polskiej dzięki hurtowej usłudze Bitstream Access. Do końca kwietnia 2007 r. umowy w tym zakresie podpisane zostały przez Telefonię Dialog S.A., Netię S.A., GTS Energis Sp. z o.o., e-Tel Polska Sp. z o.o., E-TELKO Sp. z o.o., ETOP Sp. z o.o., Długie Rozmowy S.A., Tele2 Polska Sp. z o.o., Intertele S.A., Exatel S.A.
Spośród wymienionych Spółek cztery rozpoczęły już świadczenie usług dostępu do sieci Internet klientom indywidualnym. Należy jednak zauważyć, iż mimo pojawienia się konkurencji, która ma możliwość świadczenia usług na łączach TP, operator zasiedziały nie zmienił swojej oferty i nie obniżył opłat abonamentowych od ponad pół roku. Najważniejsze z punktu konkurencyjności jednak jest to, że abonenci mają w końcu realną możliwość wyboru firmy, z której usług chcieliby skorzystać. Porównując oferty poszczególnych operatorów mogą wybrać najbardziej atrakcyjną ofertę usługi dostępu do sieci Internet. Ostatnie kroki konkurencji, tzn. oferta Netii S.A., świadczą, że operatorzy telekomunikacyjni są gotowi rezygnować ze swojej marży w celu pozyskania nowych klientów usług szerokopasmowych. Dzięki pozyskaniu większej grupy abonentów mają szansę w przyszłości zaoferować im dodatkowe usługi multimedialne takie jak video na żądanie czy telewizję.
oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl