Pracownicy niepełnosprawni wciąż dyskryminowani
2007-08-10 11:38
Pracodawcy chcą zatrudniać przede wszystkim osoby zdrowe. Fałszywie interpretują termin "niepełnosprawność", a problemy osób niepełnosprawnych są im obce. Tak przedstawiają się wyniki badań, przeprowadzonych przez Grupę Trenerską Mentor na zlecenie organizatora kampanii społecznej "W pełni zaradni" - Grupy Eskadra.
Przeczytaj także: Niepełnosprawni w pracy
Celem badań było określenie postaw wobec zatrudniania osób niepełnosprawnych. Badania przeprowadzono w trzech grupach: osób niepełosprawnych, pracodawców oraz społeczności lokalnych.- W społeczeństwie i wśród pracodawców wszystkie osoby niepełnosprawne, niezależnie od stopnia i rodzaju inwalidztwa, kwalifikowane są do tej samej kategorii - komentuje wyniki badań Agnieszka Libor z biura prasowego Projektu "W pełni zaradni".
Czego się boją?
- Jak pokazują badania, problem w negatywnym postrzeganiu niepelnosprawności leży nadal w mentalności społeczeństwa, a po drugie wynika po prostu z niewiedzy. Szczególnie niepokojąca jest ocena osób niepełnosprawnych w oczach potencjalnych pracodawców - uważa Henryka Bochniarz, prezydent Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan.
Pracodawcy, pośród negatywnych stron zatrudniania osób niepełnosprawnych, wymienili m.in. prawo do dłuższego urlopu, prawo do dłuższej przerwy w czasie dnia pracy, częstsze absencje chorobowe czy trudności w kontaktach interpersonalnych.
- Zdaniem pracodawców, źródłem problemu jest troska o konkurencyjność własnego zakładu. Według nich, wynika to z faktu, iż mając do wyboru osobę niepełnosprawną i inną o tych samych kwalifikacjach i tak wybiorą tę drugą - informuje Agnieszka Libor.
Niepełnosprawny nie ucieknie
Z drugie strony pracodawcy, którzy mieli doświadczenia z zatrudnianiem osób niepełnosprawnych, chwalili swoich pracowników jako "bardzo dobrych, oddanych, zaangażowanych i lojalnych". Twierdzili, że niepełnosprawni są dobrymi fachowcami w swoich dziedzinach, wdzięcznymi pracownikami, którzy po przeszkoleniu nie uciekną za granicę.
Przeczytaj także:
Zatrudnianie osób niepełnosprawnych. O co musi zadbać firma?
![Zatrudnianie osób niepełnosprawnych. O co musi zadbać firma? [© Freepik] Zatrudnianie osób niepełnosprawnych. O co musi zadbać firma?](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/zatrudnianie-osob-niepelnosprawnych/Zatrudnianie-osob-niepelnosprawnych-O-co-musi-zadbac-firma-261250-150x100crop.jpg)
oprac. : INTERIA.PL
Więcej na ten temat:
niepełnosprawni, zatrudnianie niepełnosprawnych, dyskryminacja niepełnosprawnych