eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyElektroniczna gospodarka w Polsce 2006

Elektroniczna gospodarka w Polsce 2006

2007-08-17 10:47

Przeczytaj także: E-administracja: korzysta z niej 18 proc. Polaków


W Polsce w 2006 roku 42,7 proc. gospodarstw domowych posiadało komputer stacjonarny, a 7,3 proc. posiadało komputer przenośny. To nie jest dużo, pomimo że w porównaniu z rokiem ubiegłym oznacza to wzrost o 826 tys. gospodarstw, co daje wzrost o 6,6 punktu procentowego. W Szwecji, kraju przodującym w wyposażeniu obywateli w komputery, w dziewięciu na dziesięć gospodarstw domowych znajdował się komputer. To najwyższy wskaźnik w Unii Europejskiej. Jednakże dzięki środkom unijnym Polska stoi przed dużą szansą rozwojową. W latach 2007-2013 na cele rozwojowe przeznaczonych będzie 500 mld zł dofinansowania. Być może to spowoduje, że do roku 2013 zmaleje różnica w wyposażeniu gospodarstw domowych w Polsce w stosunku do pozostałych krajów UE.

Do tej pory poziom wyposażenia gospodarstw domowych w urządzenia informacyjno-telekomunikacyjne był znacznie zróżnicowany i zależał od wysokości dochodu, miejsca zamieszkania i liczby posiadanych na utrzymaniu dzieci. Według danych GUS w marcu 2006 roku było 12,6 mln gospodarstw domowych z osobami w wieku 16-74 lat, czyli dokładnie tyle, co rok wcześniej. Analizując wyniki badań można było zauważyć, że wyposażenie gospodarstw w odbiorniki telewizyjne osiągnęło stan nasycenia, gdyż w 2006 roku posiadało je tyle samo gospodarstw co w roku poprzednim, czyli 98 proc. W kolejności popularności następne miejsce zajmował telefon komórkowy (74,1 proc., w 2005 roku 61,8 proc.), następnie telefon stacjonarny (71,7 proc.) oraz komputer stacjonarny (42,7 proc., w 2005 roku 39,1 proc.). W porównaniu z rokiem 2005 widać bardzo duży, bo aż 68,1 proc., przyrost ilości gospodarstw wyposażonych w komputery przenośne (laptopy). Duży przyrost zanotowano również w wyposażeniu gospodarstw domowych w telewizję cyfrową (51,5 proc.) oraz konsole do gier (51,6 proc.).

W okresie pierwszego kwartału 2006 roku pracę z komputerem deklarowało 14,2 mln osób (48,1 proc. badanych). Oznacza to wzrost w stosunku do roku 2005 o 0,9 mln osób, czyli o 6,7 proc. W tym samym okresie z Internetu korzystało 11,8 mln osób (40,2 proc. badanych). Oznacza to wzrost wykorzystania Internetu o 13,4 proc. w stosunku do drugiego kwartału 2005 roku, gdy z Internetu korzystało 10,4 mln osób (35,1 proc. badanych). Podobnie jak w roku ubiegłym najczęściej pracowano na komputerze w domu (77,9 proc.). Tu również najczęściej, bo w 65,6 proc. przypadków, korzystano z Internetu. Mniej popularnym miejscem korzystania zarówno z Internetu, jak i z komputerów było miejsce pracy. W miejscach pracy styczność z komputerem i Internetem mieli najczęściej mieszkańcy dużych miast. Na wsiach dominującym miejscem dostępu do komputerów i Internetu okazywało się miejsce pobierania nauki oraz kawiarenki internetowe.

Rozpatrując poziom zdobytego wykształcenia jako czynnik grupujący można zauważyć, że osoby z wykształceniem wyższym częściej pracowały z wykorzystaniem komputera oraz częściej korzystały z Internetu w domu i w pracy. Osoby z wykształceniem podstawowym, a więc osoby młode, dopiero uczące się najczęściej korzystały z Internetu oraz pracowały z komputerem w miejscach pobierania nauki.

Wyniki badania GUS-u wskazują, że spośród 14,2 mln osób 63,9 proc. pracowało przy komputerze codziennie lub prawie codziennie. W stosunku do roku poprzedniego oznacza to niewielki wzrost, bo zaledwie o 0,9 punktu procentowego. Przynajmniej raz w tygodniu pracowało przy komputerze 25,4 proc., czyli o 1,6 punktu procentowego mniej niż przed rokiem. Kształtująca się tendencja wskazuje, że wzrosła liczba osób pracująca codziennie przy komputerze, a zmniejszyła się liczba osób pracująca rzadziej, jednak przynajmniej raz w tygodniu. Uprawniony jest wniosek, że niektóre osoby pracujące w poprzednim roku przy komputerze przynajmniej raz w tygodniu, w roku 2006 zaczęły pracować codziennie lub prawie codziennie.

Analizując wyniki badań należy stwierdzić, że codziennie lub prawie codziennie z komputera korzystało 78,6 proc. osób z wyższym wykształceniem, a z Internetu 68,9 proc. tej grupy osób. Natomiast wśród grupy osób z wykształceniem średnim odpowiednio z komputera korzystało 58,4 proc. i Internetu 50,2 proc. Dla osób z wykształceniem podstawowym wskaźniki te wynosiły 62 proc. i 46,9 proc. Rzadziej niż raz w miesiącu z komputera i z Internetu korzystało niewiele osób (poniżej 2,3 proc. i 2,6 proc.).

Z przedstawionego raportu wynika, że wyszukiwanie informacji oraz korzystanie z serwisów on-line stało się głównym celem korzystania z Internetu dla 91,6 proc. polskich internautów. Komunikowanie się (83,7 proc.) spadło w stosunku do roku 2005 na drugą pozycję. Wyniki dla grupy kobiet i mężczyzn podlegały ogólnej regule nieznacznie większego korzystania z Internetu przez mężczyzn.

poprzednia  

1 2 3 ... 8

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: