Elektroniczna gospodarka w Polsce 2006
2007-08-17 10:47
Przeczytaj także: E-administracja: korzysta z niej 18 proc. Polaków
System płatności online PayPal rozpoczął pełne działanie w naszym kraju. Do tej pory można było jedynie wysyłać pieniądze, od września natomiast można już także przyjmować wpłaty. System PayPal pozwala na dokonywanie transferów pieniężnych zarejestrowanym użytkownikom, którzy posiadają konto poczty elektronicznej. Transfer pieniędzy na konto założone w polskim banku trwa od pięciu do siedmiu dni roboczych. Dokonanie zapłaty w PayPal jest bezpłatne, a jeżeli transakcja odbywa się w różnych walutach, system pobiera 2,5 proc. za wymianę. Odbiór płatności jest darmowy w przypadku kont prywatnych, właściciele kont firmowych zobligowani są do płacenia prowizji w wysokości 1,9 proc. - 3,4 proc. plus 1,35 zł.
Podsumowanie
Przedstawione wyniki badań za rok 2006 dowodzą, że gospodarka elektroniczna w Polsce wkroczyła w fazę dojrzałego rozwoju. Poziom wykorzystania transakcji elektronicznych w praktyce gospodarczej i w funkcjonowaniu społeczeństwa informacyjnego, dynamika i jakość rozwoju e-usług, wymagania kierowane pod adresem e-administracji, potrzeby dostosowania regulacji prawnych do wymagań e-rynku, ukierunkowanie rozwoju infrastruktury teleinformatycznej w ramach inicjatyw i projektów ICT oraz wiele innych symptomów – wskazuje na celowe i świadome działania ukierunkowane na osiąganie wartości z wykorzystania narzędzi e-gospodarki.
Przedstawione w raporcie 2006 działania są ważnym etapem na drodze do poprawy warunków życia Polaków i wyników ekonomicznych polskiej gospodarki. Długofalowe plany i programy potwierdzone Planem Informatyzacji Państwa i Programem Operacyjnym Innowacyjna Gospodarka 2007 - 2013 są ukierunkowane na obniżenie kosztów funkcjonowania społeczeństwa i ciężaru codziennego życia, eliminowanie barier rozwoju społeczeństwa informacyjnego, a także na wspomaganie wzrostu efektywności gospodarki i konkurencyjności polskich przedsiębiorstw. Przedstawione w raporcie 2006 wyniki badań obejmują pomiar zarówno działań na etapie kreowania i rozwoju środowiska e-gospodarki, jak i osiągniętych dotychczas wyników funkcjonowania elektronicznej gospodarki w Polsce.
Artykuł jest zredagowanym fragmentem raportu "Elektroniczna gospodarka w Polsce - Raport 2006" przygotowanego przez Instytut Logistyki i Magazynowania na zlecenie Ministerstwa Gospodarki. Pełną wersję raportu można znaleźć na stronie .
oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl