eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaEuropaTydzień 33/2007 (13-19.08.2007)

Tydzień 33/2007 (13-19.08.2007)

2007-08-19 22:56

Przeczytaj także: Tydzień 32/2007 (06-12.08.2007)

  • Spadło tempo wzrostu gospodarczego w strefie euro, bo w II kwartale wzrost PKB wyniósł tylko 0,3% kw/kw, chociaż liczony r/r wzrost ten był na poziomie 2,5%. Zawiodły gospodarki Francji i Niemiec, gdzie wzrost gospodarczy wyniósł 0,3% kw/kw, chociaż prognozowano go wcześniej na 0,5% kw/kw. Stało się tak z powodu spadku tempa wzrostu eksportu oraz stagnacji w inwestycjach, a także z powodu wolniejszego tempa wzrostu konsumpcji. Wyniki II kwartału stawiają pod znakiem zapytania prognozy przewidujące wzrost gospodarczy w Niemczech na poziomie 3,2%. Teraz mówi się już tylko o tegorocznym wzroście na poziomie 2,6%.
  • W I kwartale 2007 roku rosyjscy inwestorzy zainwestowali za granicą 36,8 mld USD (wzrost o 100% r/r), przy czym w USA zainwestowano 9,3 mld USD, na Cyprze 6,5 mld USD, w Holandii 5,8 mld USD, w Austrii 5,8 mld USD, a w Niemczech 3 mld USD. Zainteresowanie inwestorów Cyprem wynika z niskich podatków, a Holandią- bo jest to kraj pełniący ważną rolę w przepływach kapitału inwestycyjnego. W I półroczu 2007 roku do Rosji napłynęło 15,8 mld USD (i jest to wzrost 2,6 krotny w porównaniu z 2006 rokiem).
  • W Niemczech inflacja wyniosła w lipcu do 1,9% (wobec 1,8% w czerwcu), a np. w Bułgarii była na poziomie 8,4% (przy 5,6% w czerwcu).
  • Inflacja w ujęciu rocznym, w lipcu, w strefie euro wyniosła 1,8% (w czerwcu była na poziomie 1,9%), a w całej Unii wyniosła 2%.
  • W sferze dyskusji jest kolejny projekt związany z zaopatrzeniem Europy Środkowo-Wschodniej w gaz w sposób zapewniający uniezależnienie się od dostaw z Rosji. Mówi się więc o budowie gazociągu Północ-Południe z Norwegii do krajów Grupy Wyszehradzkiej (Polska, Czechy, Słowacja, Węgry) i do Chorwacji.
  • Dotąd w budowę elektrowni atomowej w Ignalinie były zaangażowane cztery kraje: Litwa, Łotwa, Estonia i Polska. Jednak ostatnio duże zainteresowanie uczestnictwem w tym przedsięwzięciu wykazują Ukraina oraz Szwecja. Jeżeli dotąd zainteresowane cztery kraje mają otrzymać do dyspozycji obiecaną wielkość mocy to oznacza, że przyjęcie nowych udziałowców wymusi zwiększenie planowanej mocy reaktorów ponad obecne 3100 MW.
  • Szybko wzrasta sprzedaż detaliczna w Czechach (w czerwcu o 7,2% r/r, w maju o 7% r/r).
  • Ukraiński inwestor ISD kontroluje Hutę Częstochowa, ale ogłosił swoje zainteresowanie przejęciem Huty Łaziska i Stoczni Gdańsk.
  • Złomrex zakupił hutę w chorwackim Splicie.
  • W połowie października pierwszy egzemplarz nowego samolotu Airbusa A380 zostanie przekazany firmie Singapore Airlines. Samolot zabierze na pokład 471 pasażerów w 3 klasach. Ten znany azjatycki przewoźnik SIA kupił 19 superjumbo mogących zabierać do 800 osób w klasie ekonomicznej.

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

EUROPEJSKI DWUGŁOS

1. Sukces ma przeważnie wielu ojców, porażka prawie zawsze jest sierotą. Za obecne kłopoty na rynkach inwestycyjnych Bruksela obarcza także agencje ratingowe. Zarzuca się im brak reakcji na pogarszającą się sytuację. Mówi się też, że już w połowie 2006 roku banki informowały o zbliżającym się niebezpieczeństwie wynikającym z kłopotów związanych z kredytami hipotecznymi w USA. Gdyby czołowe agencje ratingowe (jak np. S & P czy Moody's) uwzględniły to ryzyko w swoich ocenach papierów wartościowych na amerykańskim rynku, to mogłyby to przyczynić się do zmniejszenia niebezpieczeństwa i być może byłaby szansa uniknięcia obecnego kryzysu. Jak wiadomo agencje te wydają niezależną ocenę wiarygodności kredytowej, oraz doradzają emitentom. Krytyka agencji ratingowych ze strony Komisji Europejskiej nie jest wyjątkiem, bo krytyczne głosy ostatnio słychać także od amerykańskiego nadzoru finansowego, oraz francuskiego regulatora tego sektora rynku. Oskarżenia zwracają uwagę na metodologię stosowaną przez te agencje oraz na to, że emitent sam płaci agencji za ocenę własnej wiarygodności kredytowej! Widzą tu konflikt interesów i brak przejrzystości. Komisja już zapowiedziała wyciągnięcie wniosków z obecnej sytuacji i poinformowała o przygotowywaniu w tym zakresie nowych regulacji prawnych, które zostaną zaprezentowane w II kwartale 2008 roku.

2. Jak było do przewidzenia rosyjski koncern naftowy Rosnieft zakupił Yukos Finance (za 224 mln USD), tym samym przejmując kontrolę nad 49% udziałów w firmie słowackiej Transpetrol, która jest operatorem słowackiej nitki ropociągu Przyjaźń. Formalnie rosyjski kapitał w Transpetrolu reprezentuje Promnieftiestroj, która była dotąd filią Rosnieftu. Rurociąg ten rocznie przesyła 21 mln ton ropy.

W podobny sposób oparta na rosyjskim kapitale spółka Monte-Valle za 136 mln USD kupiła dwie elektrownie Jukosu, a po sprzedaży Transpetrolu ogłosiła, że przed tą transakcją stała się właścicielem Promnieftstroju! Jednak specjaliści od tego rynku zapewniają, że nic to nie zmienia i Transpetrol ostatecznie będzie w strefie wpływów Rosnieft-u.

To była jedna z ostatnich, wartościowych transakcji związanych z Yukosem. Jednak okazało się, że pozostały jeszcze do rozstrzygnięcia pewne problemy prawne. Sprzedana Yukos Finance, to spółka prawa holenderskiego, która kontrolowała zagraniczne aktywa koncernu naftowego Jukos. Jej kierownictwo oświadczyło jednak, że zgodnie z holenderskim ustawodawstwem rosyjski likwidator Yukosa nie miał prawa sprzedawać jej aktywów. Zatem spór prawny potrwa jeszcze jakiś czas.

Jak wiadomo Słowacja zamierzała odkupić pakiet 49% akcji oferując jednak tylko 100 mln USD, lecz transakcja nie doszła do skutku. Rezygnacja Słowacji (ma w Transpetrolu 51% udziałów) została uzgodniona na najwyższym szczeblu politycznym z Rosją. Rosja zobowiązała się w zamian zwiększyć ilość ropy transportowanej przez ten rurociąg.

Jeśli uznać tę transakcje za zakończoną, to redukuje to znacznie całościową koncepcję wykorzystywania ropociągu Odessa-Brody dla transportu kaspijskiej ropy do naszej części Europy.

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: