eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościTelekomunikacjaSieć UMTS znów opóźniona?

Sieć UMTS znów opóźniona?

2003-07-11 10:35

Trzej działający w Polsce operatorzy sieci komórkowych (PTK Centertel Sp. z o.o., Polkomtel S.A. oraz Polska Telefonia Cyfrowa Sp. z o.o.), w dniu 10 lipca br. złożyli do Prezesa Urzędu Regulacji Telekomunikacji i Poczty wnioski o ponowne opóźnienie wprowadzenia usług telefonii komórkowej w standardzie UMTS (Universal Mobile Telecommunications System).

Przeczytaj także: Polkomtel rozbuduje sieć UMTS

Przedmiotem wniosków jest zmiana dotychczasowych zapisów w zezwoleniach telekomunikacyjnych na eksploatację publicznej ruchomej sieci telefonicznej w standardzie UMTS. Operatorzy sieci telefonii komórkowej wystąpili do Prezesa URTiP o:
  • opóźnienie terminu uruchomienia sieci UMTS z 1 stycznia 2005 r. na 1 stycznia 2006 r.;
  • pozostawienie daty 1 stycznia 2004 r., uprawniającej do rozpoczęcia świadczenia usług;
  • przesunięcie obowiązku pokrycia zasięgiem sieci UMTS 20 % populacji kraju na koniec 2007 r.;
  • zniesienie obowiązku pokrycia zasięgiem sieci UMTS 40 % populacji kraju.

Operatorzy zgodnie argumentują, że dotąd w Europie Zachodniej nie uruchomiono komercyjnie żadnej sieci telefonii UMTS, natomiast sieć FOMA w Japonii od października 2001 r. pozyskała zaledwie 200 tys. klientów. Obecna sytuacja w Europie wskazuje, że proces implementacji telefonii komórkowej trzeciej generacji również ulegnie opóźnieniu o kolejny rok. Pojawiły się także pierwsze przypadki rezygnacji operatorów z licencji na UMTS.

Wbrew zapewnieniom producentów, wciąż nie jest dostępna infrastruktura służąca do budowy sieci UMTS. Nadal trwają testy sprzętu i nie zakończono jeszcze procesów standaryzacyjnych. Nie ma na rynku telefonów UMTS, które jednocześnie pracowałyby w technologii GSM, co może być ważnym czynnikiem popularności usług 3G.

Operatorzy zwrócili także uwagę na fakt, że większość usług, które kilka lat temu uważane były za możliwe do wprowadzenia jedynie w technologii UMTS, jest już lub wkrótce będzie oferowana w oparciu o technologię GSM (np. wykonywanie i przesyłanie zdjęć, gry interaktywne, personalizacja terminala, usługi bankowe). Jedyną usługą niedostępną w technologii GSM jest transmisja obrazu w czasie rzeczywistym (ang. Video streaming).

Zdaniem operatorów, w obecnej sytuacji rynkowej w Polsce, opóźnienie wdrożenia nowej technologii jest konieczne, aby uniknąć sytuacji, kiedy w wyniku niskiego popytu na usługi UMTS w najbliższych latach, obecni użytkownicy usług GSM musieliby ponosić praktycznie całość kosztów i nakładów inwestycyjnych związanych z uruchomieniem sieci telefonii 3G.

W dniu 20 grudnia 2000 r. operatorzy telefonii komórkowej GSM (tj. PTK Centertel Sp. z o.o. – operator sieci IDEA, Polkomtel S.A. – operator sieci Plus GSM, oraz Polska Telefonia Cyfrowa Sp. z o.o. – operator sieci ERA) otrzymali od ówczesnego Ministra Łączności licencje na świadczenie usług telekomunikacyjnych według europejskiego standardu telekomunikacyjnego UMTS wraz z zezwoleniem na zakładanie i używanie sieci telekomunikacyjnej oraz przydziałem częstotliwości w paśmie 2 GHz.

W dniu 24 kwietnia 2002 r. Prezes URTiP Witold Graboś, na wniosek operatorów telefonii GSM, wydał pierwszą decyzję o rocznym przesunięciu terminu wprowadzenia usług telefonii komórkowej w standardzie UMTS, oraz związanych z tym wymogów pokrycia obszaru Polski zasięgiem usług 3G.

oprac. : Beata Szkodzin / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Więcej na ten temat: umts, 3g

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: