eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyFilantropia Polaków: jesteśmy coraz mniej hojni?

Filantropia Polaków: jesteśmy coraz mniej hojni?

2007-08-26 11:31

Przeczytaj także: Kobiety a działania charytatywne


Jesteśmy nieufni

Wyników badań nie sposób nie skonfrontować z danymi Głównego Urzędu Statystycznego, mówiącymi o utrzymującym się wzroście przeciętnego wynagrodzenia w Polsce. W kwietniu 2006 roku wyniosło 2570 zł, co oznaczało wzrost o 4 proc. w porównaniu z tym samym okresem poprzedniego roku. W bieżącym roku GUS mówi już o wzroście rzędu 9,3 proc.

- To prawda, że im więcej zarabiamy, tym trudniej jest nam rozstać się ze swoimi pieniędzmi. Z drugiej strony, kiedy podnosimy swój status finansowy, rosną również nasze potrzeby, co wymaga większych pieniędzy - uważa prof. Zbigniew Nęcki.

Komentatorzy podkreślają także, że Polacy są dziś bardziej nieufni w stosunku do organizacji pozarządowych.

- Przyczynia się do tego w dużej mierze sytuacja polityczna w kraju, która nie sprzyja filantropii. Ludzie czytają gazety, oglądają telewizję, obserwują wszystkie te przykre wydarzenia i czują się coraz gorzej - twierdzi Anna Dymna. - Często spotykam się z głosami osób, które chciałyby pomagać, ale nie wiedzą jak, komu zaufać. Sama często jestem nieufna, gdy ktoś prosi mnie o pieniądze na rzecz fundacji, której nie znam.

Charytatywny szum

Nieufność Polaków potęguje także liczba nowych organizacji pozarządowych, które co roku rozpoczynają działalność. Każdego roku przybywa średnio ponad 4 tys. stowarzyszeń i ok. 500 fundacji.

- Nie należy jednak z tego wnioskować, że polski sektor pozarządowy z roku na rok powiększa się o taką właśnie liczbę organizacji. Co roku bowiem podobna liczba organizacji kończy działalność. Możemy zatem mówić o lekkiej tendencji wzrostowej - zapewnia Marta Gumkowska.

Coraz mniejsza hojność Polaków nie przeszkadza w tworzeniu nowych stowarzyszeń i fundacji. Z badań przeprowadzonych przez CBOS wynika, że ponad połowa z nich dysponuje budżetem nie przekraczającym 10 tys. zł. W większości ich głównym źródłem finansowania nie jest ich działalność filantropijna, a środki publiczne w postaci dotacji.

poprzednia  

1 2

oprac. : INTERIA.PL INTERIA.PL

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: