GUS: koniunktura gospodarcza VIII 2007
2007-08-28 01:22
Przeczytaj także: GUS: koniunktura gospodarcza VII 2007
Producenci wyrobów chemicznych oceniają koniunkturę optymistycznie, nieco lepiej niż w zeszłym miesiącu. Spowodowane to jest bardziej korzystnymi niż w lipcu ocenami zarówno bieżącego jak i przewidywanego portfela zamówień i produkcji. Zapasy wyrobów gotowych przekraczają poziom uznawany przez producentów za wystarczający. Producenci regulują terminowo swoje bieżące zobowiązania finansowe, na co wpływa też zmniejszanie się opóźnień w ściąganiu należności od kontrahentów. Prognozy dotyczące sytuacji finansowej są bardziej korzystne od formułowanych w ubiegłym miesiącu. Przewidywany wzrost liczby zatrudnionych może być większy niż planowano przed miesiącem. Ceny wyrobów chemicznych mogą nadal rosnąć w tempie zbliżonym do prognoz formułowanych w lipcu.
Producenci maszyn i aparatury elektrycznej oceniają koniunkturę bardziej optymistycznie niż przed miesiącem. Wpływają na to zdecydowanie lepsze niż przed miesiącem prognozy w zakresie portfela zamówień i produkcji, a także sytuacji finansowej przedsiębiorstw. Bieżąca sytuacja w tym zakresie jest też oceniana pozytywnie. Zapasy wyrobów gotowych kształtują się na poziomie nieznacznie niższym od uznawanego przez przedsiębiorców za wystarczający. Dyrektorzy planują dalszy wzrost zatrudnienia. Ceny maszyn i aparatury elektrycznej mogą rosnąć szybciej niż prognozowano w lipcu.
W przedsiębiorstwach produkujących artykuły spożywcze, napoje i wyroby tytoniowe koniunktura oceniana jest nadal optymistycznie, lepiej niż w lipcu. Jest to konsekwencją bardziej korzystnych niż w ubiegłym miesiącu ocen bieżącego i przyszłego portfela zamówień oraz produkcji. Poziom zapasów wyrobów gotowych jest nieznacznie niższy od uznawanego przez przedsiębiorców za wystarczający. Mimo nieco zwiększających się opóźnień w ściąganiu należności od kontrahentów, producenci nadal terminowo regulują swoje bieżące zobowiązania finansowe. Prognozy dotyczące sytuacji finansowej są w dalszym ciągu optymistyczne. Dyrektorzy planują niewielki wzrost zatrudnienia, mniejszy niż przewidywano w ubiegłym miesiącu. Ceny artykułów spożywczych, napojów i wyrobów tytoniowych mogą rosnąć szybciej niż prognozowano w lipcu.
Producenci mebli oceniają koniunkturę dużo bardziej optymistycznie niż przed miesiącem. Ma na to wpływ znaczna poprawa bieżącego portfela zamówień i produkcji. Odpowiednie prognozy są też bardziej korzystne od formułowanych w lipcu. Zapasy wyrobów gotowych kształtują się na poziomie niższym od uznawanego przez przedsiębiorców za wystarczający. Zmniejszają się trudności w terminowym regulowaniu zobowiązań finansowych. Prognozy sytuacji finansowej są korzystne, lepsze nawet od przewidywań z lipca. Dyrektorzy planują zwiększenie zatrudnienia. Prognozowany wzrost cen mebli może być wyższy od przewidywanego przed miesiącem.
W sierpniu dyrektorzy firm produkujących wyroby włókiennicze oceniają koniunkturę korzystniej niż miesiąc wcześniej. Spowodowane to jest poprawą ocen dotyczących bieżącego portfela zamówień i produkcji, a także bardziej optymistycznymi przewidywaniami w tym zakresie. Nadal utrzymują się nadmierne zapasy wyrobów gotowych. Dyrektorzy przedsiębiorstw sygnalizują niewielkie opóźnienia w ściąganiu należności od kontrahentów co powoduje, że nie są w stanie terminowo regulować własnych zobowiązań finansowych. Prognozy sytuacji finansowej są natomiast optymistyczne. Przedsiębiorcy planują nieznacznie zwiększyć zatrudnienie. Ceny wyrobów włókienniczych mogą wzrosnąć w niewielkim tylko stopniu.
Producenci sprzętu i urządzeń rtv jako jedyni oceniają w sierpniu swoją koniunkturę negatywnie, gorzej niż przed miesiącem. Spowodowane to jest pesymistycznymi ocenami bieżącego portfela zamówień i produkcji. Odpowiednie prognozy są wprawdzie korzystne, ale ostrożniejsze niż w lipcu. Zmniejszają się nadmierne zapasy wyrobów gotowych. Mimo iż producenci nie odczuwają trudności w ściąganiu należności od kontrahentów, z opóźnieniami regulują swoje bieżące zobowiązania finansowe. Przewidywania w tym zakresie też są pesymistyczne, gorsze niż wskazywała prognoza sprzed miesiąca. Dyrektorzy zamierzają dokonać redukcji zatrudnienia. Ceny sprzętu i urządzeń rtv mogą ulec dalszym obniżkom.
![Koniunktura gospodarcza w I 2025 [© Freepik] Koniunktura gospodarcza w I 2025](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/koniunktura-gospodarcza/Koniunktura-gospodarcza-w-I-2025-264455-150x100crop.jpg)
oprac. : Aleksander Walczak / eGospodarka.pl