Komunikatory internetowe a bezpieczeństwo danych
2007-08-29 11:30
Przeczytaj także: Nowe cyber-zagrożenia wg McAfee
Wykorzystywanie komunikatorów internetowych
Badanie pokazało, że ogromna większość użytkowników (74,3%) wykorzystuje komunikator ICQ. ICQ jest bardzo popularny w Rosji i liczba ta odzwierciedla jedynie rozpowszechnienie ICQ wśród populacji. Jednak ponad połowa respondentów (54,3%) wykorzystywała jeszcze dodatkowe komunikatory. Prawie tak samo jak dwa lata temu, 12,8% respondentów nie korzystało z żadnego komunikatora.
fot. mat. prasowe
Wykorzystywanie komunikatorów internetowych
fot. mat. prasowe
Zagrożenia wynikające z korzystania z komunikatorów internetowych
Na pierwszym miejscu wśród głównych zagrożeń związanych z wykorzystywaniem komunikatorów internetowych znajduje się wyciek poufnych informacji (42,3%), natomiast zagrożenia wynikające z ataków wirusów oraz niewłaściwego wykorzystywania zasobów internetowych uzyskały mniej więcej jedną piątą wskazań każde. Spam oraz reklama uzyskały 10% wskazań. Tylko 7,6% respondentów uważało, że korzystanie z komunikatorów internetowych nie wiąże się z żadnym ryzykiem.
Respondentów zapytano również o podstawowy problem związany z wykorzystywaniem komunikatorów internetowych: wycieki poufnych danych (zobacz rys. 4). Tylko 59,7% z nich było przekonanych, że nigdy nie wysłali poufnych informacji za pośrednictwem komunikatora internetowego, a 24,5% przyznało, że kilka razy wysłali poufne informacje.
Według specjalistów z Kaspersky Lab można przypuszczać, że rzeczywista liczba osób, które wysłały poufne informacje za pośrednictwem tego kanału, jest wyższa i respondenci, ze zrozumiałych względów, niechętnie przyznawali się do takiego zachowania.
oprac. : Aleksander Walczak / eGospodarka.pl