eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaŚwiatTydzień 28/2003 (07-13.07.2003)

Tydzień 28/2003 (07-13.07.2003)

2003-07-13 19:38

  • W maju OECD opublikował wskaźniki wzrostu największych gospodarek światowych. Pomaga on w prognozowaniu tempa wzrostu gospodarczego w 30 najbogatszych krajach świata. W maju wyniósł on 121,1 pkt., czyli wzrósł o 1 pkt. Dla USA wyniósł on 131 pkt. (więcej o 2,4 pkt. niż w kwietniu), dla krajów strefy euro wyniósł on 119,3pkt. (o 0,6pkt. więcej niż w kwietniu). Sytuacja pogorszyła się w Japonii, bo w maju wskaźnik ten spadł o 0,1 pkt. do poziomu 100,6 pkt.

  • Maleje przewaga euro nad USD. W tym tygodniu relacja euro/USD osiągnęła najniższy poziom od dwóch miesięcy. Euro słabnie, bo gracze odwracają się od rynku obligacji. Inwestorzy wracają na giełdy, ponieważ rośnie optymizm wokół gospodarki USA..

  • Liczba osób żyjąca poniżej progu ubóstwa (według standardów ONZ) zwiększyła się z 5,4% w 1997 roku do 11,1% w 2002 roku.

  • WorldCOm to "król" pomiędzy firmami złapanymi na kreatywnej księgowości. Dokonał manipulacji księgowych, zawyżając swoje wyniki o 11mld USD. Dzisiaj jest bankrutem. Ostatnio zawarł ugodę z amerykańską Komisja Papierów Wartościowych (SEC). Ustalono w niej, że WorldCom zapłaci odszkodowanie w wysokości 750 mln USD.

  • Chiński rynek motoryzacyjny jest jednym z najszybciej rozwijających się na świecie. Dziś na 100 Chińczyków przypada średnio 0,8 samochodu. Według McKinsey & Co. do roku 2010 sprzedaż samochodów w Chinach wzrośnie trzykrotnie do wysokości 5,8 mln aut rocznie.

  • W dziedzinie produkcji samolotów pasażerskich trwa rywalizacja Airbusa z Boeingiem. W pierwszym półroczu Airbus dostarczył 149 maszyn, a Boeing 145. Do końca roku rywale wykonają odpowiednio 300 i 280 samolotów. W pierwszym półroczu Airbus uzyskał zamówienia na 199 samolotów, a Boeing na niewiele ponad 100. Zapowiada się, że Airbus zostanie światowym liderem.

  • Volkswagen zawiązał joint venture z Shanghai Automotive Industry. W tym roku sprzedadzą na chińskim rynku 390 tys. samochodów, czyli o 30% więcej niż w roku ubiegłym. Tegoroczna ich produkcja ma wzrosnąć o 10% do 330 tys. samochodów. Partnerzy zamierzają zainwestować jeszcze 1mld euro w budowę nowego zakładu. Ma to podwoić potencjał produkcyjny do 660 tys. aut rocznie.

  • W Iraku od 15 października ma się rozpocząć wymiana pieniędzy na nowe dinary, które zastąpią stare z wizerunkiem Saddama Husajna.

  • Trzy państwa: Australia, Brazylia i Tajlandia pozwały Unię Europejską przed trybunał WTO za niedozwolone subsydiowanie produkcji i eksportu cukru, które mogą prowadzić do obniżenia ceny cukru na rynkach światowych.

  • Zysk Yahoo! w drugim kwartale wyniósł 50,8 mln USD.


Mikrokomentarz do wydarzeń gospodarczych

Po nadaniu przez Biały Dom odpowiedniej dynamiki planom gospodarczego zjednoczenia obu Ameryk (oczywiście pod przywództwem USA), przyszedł czas na kolejne inicjatywy. Dyplomacja amerykańska zajęła się krajami północnej części kontynentu afrykańskiego i Bliskiego wschodu, zamieszkiwanymi w większości przez ludność arabską. Ta nowa koncepcja ma poprzez przemiany gospodarcze ustabilizować sytuację w tym tak często politycznie niestabilnym regionie świata, a także ma utrwalić amerykańskie wpływy w tych krajach. W trakcie obecnej kampanii dyplomatycznej USA promują plan utworzenia Strefy Wolnego Handlu Środkowego Wschodu (MEFTA), jako gospodarczej części forsowanego procesu pokojowego. MEFTA ma objąć USA i kraje tego regionu. Ma powstać do 2013 roku i ma wywołać ożywienie gospodarcze w krajach członkowskich. Na prace nad tym projektem USA przeznacza dziś 1mld USD rocznie.

Potencjalni członkowie Strefy to przede wszystkim kraje należące do ugrupowania politycznego, jakim jest Liga Arabska oraz Afganistan. Ten rejon jest teraz w g??bokim kryzysie. Jego g?ównym towarem eksportowym jest ropa. Mimo tego bogactwa region ten le?y na marginesie zainteresowa? ?wiatowych inwestorów, a bieda dotyczy 25% ludno?ci (prawie 1/4 ludności żyje za mniej niż 2 USD dziennie).

Na pierwsze spotkanie w sprawie powołania strefy USA zaprosiły: Jordanię, Bahrajn, Egipt, Oman, Jordanię, Maroko, Katar, Arabię Saudyjską, Tunezję, Jemen i ZEA, a także przedstawicieli Autonomii Palestyńskiej i szefa Ligi Arabskiej. W obszarze zainteresowań organizatorów jest także Izrael oraz Irak.

MEFTA ma doprowadzić do likwidacji ceł oraz ilościowych ograniczeń w handlu pomiędzy krajami ugrupowania, przy zachowaniu zewnętrznych ceł i własnej polityki handlowej wobec krajów trzecich.

USA obiecują również przyszłym członkom MEFTA pomoc w przyłączeniu się do Światowej Organizacji Handlu (WTO) oraz przyznanie dla części towarów z tych krajów specjalnych warunków traktowania przy eksporcie do USA (tzw. GSP), do momentu powstania MEFTA. GSP (od ang. Generalized System of Preferences) umożliwi praktycznie bezcłowy eksport towarów i usług do USA.

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: