eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaPolskaTydzień 35/2007 (27.08-02.09.2007)

Tydzień 35/2007 (27.08-02.09.2007)

2007-09-01 22:44

Przeczytaj także: Tydzień 34/2007 (20-26.08.2007)

  • Wzrost gospodarczy w I kwartale wyniósł 7,4% r/r. Drugi kwartał zakończył się wynikiem 6,7% r/r.
  • Nakłady na środki trwałe w II kw. wzrosły o 22,3% r/r (wobec 29,6% r/r w I kw).
  • Rząd w błyskawicznym tempie podjął decyzję o podwyżce płac w budżetówce, wzroście płacy minimalnej i przedłużeniu zasad przechodzenia na wcześniejsze emerytury. Eksperci mają wątpliwości, czy w tym pośpiechu nie zapomniano o przeprowadzeniu niezbędnej analizy dotyczącej skutków tych decyzji.
  • W ciągu pierwszych 5 miesięcy roku zainwestowano u nas ok. 5 mld euro. W tym roku mamy szansę osiągnąć w tym zakresie wynik lepszy niż w roku ubiegłym. Według Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych (PAIiIZ) wartość bezpośrednich inwestycji zagranicznych (FDI) w roku 2007 może wynieść 10-11 mld euro.W tym roku Polska zajęła siódme miejsce w rankingu atrakcyjności inwestycyjnej Ernst and Young wyprzedzając takie kraje jak Francja czy Hiszpania.
  • Według ostatnich prognoz MF tegoroczny deficyt będzie niższy, niż przyjęty w ustawie budżetowej (3,4% PKB).
  • Zdaniem specjalistów przygotowujących Krynickie Forum Gospodarcze to głównie "nielegalny handel, fałszerstwa, piractwo, korupcja - hamują rozwój gospodarczy i inwestycje". Ich zdaniem te zjawiska "powstrzymują innowacyjność, zakłócają warunki uczciwego konkurowania na rynku, przynoszą szkodę legalnym podmiotom gospodarczym, konsumentom i podatnikom". Przewiduje się, że w trakcie panelu eksperci będą dyskutować nad skutecznymi regulacjami prawnymi w tym zakresie.
  • W trakcie berlińskiej Konferencji Parlamentarnej Państw Morza Bałtyckiego nasza delegacja kolejny raz określiła budowę gazociągu północnego (Nord Streem) jako sprzeczną z zasadami solidarności energetycznej UE, kosztowną i niebezpieczną dla środowiska.
  • Samsung Electronics ma w Warszawie działające już od 7 lat centrum badawczo-rozwojowe działające w dziedzinie oprogramowania dla cyfrowej telewizji satelitarnej. Teraz tworzy centrum rozwoju technologii mobilnych (pod potrzeby telefonii komórkowej).
  • Petrolinvest - firma należąca do R. Krauzego zakupiła 59% akcji rosyjskiej firmy Peczora-Petroleum zajmującej się poszukiwaniem i wydobywaniem ropy. Ma ona koncesję w Republice Komi (poszukiwawczą w obszarze Pożorskoie i poszukiwawczo-wydobywczą w obszarze Eierchnie-Peczorskoie). Wartość transakcji ok. 17 mln USD.

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

1. Mimo dużych napięć politycznych polska gospodarka rozwija się dynamicznie. Wzrost gospodarczy w I kwartale wyniósł 7,4% r/r. Drugi kwartał zakończył się wynikiem 6,7%. W tym wyniku duży udział ma wzrost nakładów inwestycyjnych (nakłady na środki trwałe wzrosły o 22,3% r/r (wobec 29,6% r/r w I kw.), co świadczy o dobrej strukturze tego wzrostu. Rosną też zapasy, a maleje udział spożycia indywidualnego, co oznacza mniejszą presję na wzrost cen.

W szczegółach:
  • W I kw. tempo wzrostu popytu krajowego wyniosło 8,6%, a w II kwartale wyniosło 9,3%.
  • W II kw. zmniejszył się wpływ spożycia indywidualnego na wzrost PKB - do 3,2 pkt proc. z 4,6 pkt proc. kwartał wcześniej.
  • Wzrósł w II kw. wpływ popytu inwestycyjnego - do 3,8 pkt proc. (w I kw. wynosił on 3,6 pkt proc.).
  • Wartość dodana brutto w gospodarce w II kw. 2007 roku wzrosła o 6,1 proc. r/r , wobec 7,6 proc. kwartał wcześniej.
  • Wartość dodana brutto w II kw.w przemyśle wzrosła o 6,3% (wobec 9,1% w I kw.), w budownictwie wzrosła o 17,7% (wobec 40,1% w I kw.), w sektorze usług rynkowych wzrosła o 6,0% (wobec 7,4% w I kw.).
  • Popyt krajowy w II kw. wzrósł o 9,3% r/r (wobec 8,6% w I kw.), spożycie ogółem wzrosło o 4,4% (wobec 5,7%), a spożycie indywidualne o 5,1% (wobec 6,9%).

2. Rada Polityki Pieniężnej podniosła wszystkie stopy procentowe o 25 punktów bazowych. Teraz główna stopa NBP będzie na poziomie 4,75%. Zdaniem analityków podwyżki raty kredytów wzrosną nawet o 3%. W tym roku RPP podniosła stopy już dwukrotnie w kwietniu i w czerwcu. Przyczyną jest wzrost presji inflacyjnej, a w sferze finansów publicznych wzrost wydatków tego sektora. Trudno nie zauważyć utrzymywania się wysokiej dynamiki wzrostu płac, oraz pogorszenie sie relacji między wzrostem wydajności, a wydajności pracy.

3. Polska energetyka jest i jeszcze przez długi czas będzie oparta na węglu. Jednak ta sytuacja zacznie sie zmieniać. Koncern BOT Górnictwo i Energetyka to największy w Polsce producent prądu i poinformował on, że zamierza zainwestować ponad 5 mld zł w budowę farm wiatrowych na Bałtyku. To istotna zmiana, bo dotąd ten typ energetyki rozwijany był na lądzie. W planach jest budowa trzech farm na tzw. Ławicy Słupskiej, Środkowej i w okolicy Żarnowca. Każda z nich ma składać sie ze 100 wiatraków o łącznej mocy 900MW. W kalkulacjach ekonomicznych przewiduje się pracę wiatraków przez 7,7 tys. godzin rocznie (w przypadku wiatraków na ladzie jest to 2-3 tys. godzin). Turbina o mocy 3MW kosztuje 5-5,5 mln zł. Dziś Polska ma 35 tysięcy MW mocy energetycznej, lecz tylko 3,6% z tego to energia ze źródeł odnawialnych. Zgodnie z wytycznymi unijnymi wskaźnik ten musi być podniesiony do 10%.

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: