Rynek nieruchomości w Polsce 2007
2007-09-04 00:58
Przeczytaj także: Deweloperzy, banki i rząd cieszą się, gdy ceny nieruchomości rosną powoli
fot. mat. prasowe
Kraków, gdzie popyt na mieszkania jest ograniczony a podaż projektów jest większa niż przed rokiem, nie odnotuje w najbliższych miesiącach znaczącego wzrostu cen. Wrocław utrzyma trend z pierwszego półrocza. Większość projektów jest w fazie realizacji, niewielka liczba nowych inwestycji rozpocznie się na jesieni. Z tego powodu nie należy oczekiwać gwałtownego wzrostu cen mieszkań. Natomiast w Trójmieście wysoka podaż nowych projektów deweloperskich w niektórych lokalizacjach Gdańska i Gdyni implikować będzie stabilizację cen.
Poznański rynek mieszkaniowy po nadzwyczaj dynamicznym półroczu czeka kilka spokojnych miesięcy. Ceny mogą wzrosnąć w dzielnicach, w których brakuje nowych projektów deweloperskich (np. na Marcelinie, gdzie rozpoczęła się realizacja pierwszej w tej części Poznania nowej inwestycji). W lokalizacjach takich jak Naramowice należy oczekiwać stabilizacji, jako rezultat wzrostu podaży inwestycji mieszkaniowych, który miał miejsce w pierwszej połowie roku. W Łodzi w fazie przygotowawczej jest obecnie kilka nowych inwestycji. Prawdopodobnie ruszą one na jesieni tego roku. Po zapowiedziach deweloperów należy spodziewać się kilkuprocentowego podniesienia cen. Wzrost dotyczyć będzie w szczególności kilku wybranych części miasta. Trzy pierwsze projekty pojawią się w okolicach parku Julianowskiego. Jest to miejsce, cieszące się bardzo dobrą opinią wśród Łodzian, z urokliwymi terenami zielonymi i dobrą komunikacją. To z pewnością zdecyduje o poziomie cen na zlokalizowanych tam projektach.
Zagrożenie dla dalszego, długoterminowego rozwoju rynku mieszkaniowego mogą stanowić w szczególności rosnące stopy procentowe. Jednak przy obecnej skali podwyżek, rzędu 1-1,5 pp. do końca 2008 roku nie powinny mieć one fundamentalnego wpływu na ograniczenie zdolności kredytowej kupujących, która mimo to powinna się poprawiać w związku z dynamicznym wzrostem zarobków. W ostatnim półroczu większa liczba Polaków zyskała zdolność kredytową, niż ją straciła.
Przeczytaj także:
Na rynku nieruchomości w Polsce nie ma bańki
![Na rynku nieruchomości w Polsce nie ma bańki [© fotomek - Fotolia.com] Na rynku nieruchomości w Polsce nie ma bańki](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/rynek-nieruchomosci-w-Polsce/Na-rynku-nieruchomosci-w-Polsce-nie-ma-banki-255582-150x100crop.jpg)
oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl
Więcej na ten temat:
rynek nieruchomości, ceny nieruchomości, nieruchomości, ceny mieszkań, kredyty hipoteczne, rynek mieszkaniowy, kredyty mieszkaniowe