Budownictwo inżynieryjne: inwestycje warte 250 mld zł
2007-09-06 02:20
Przeczytaj także: Budownictwo inżynieryjne ma się dobrze
Dodatkowo, poważne inwestycje zamierzają przeprowadzić duże polskie rafinerie i firmy chemiczne. W branży hutniczej natomiast, mimo że największe planowane przedsięwzięcia zostały już zrealizowane lub są na ukończeniu, spodziewać się można dodatkowych inwestycji. Podobnie w branży górniczej, gdzie planuje się dalsze inwestycje kopalni węglowych, które pozwolą utrzymać wydobycie węgla kamiennego na poziomie ok. 90-95 mln ton rocznie oraz przedsięwzięcia mające wpływ na budownictwo kombinatu KGHM.
fot. mat. prasowe
PMR szacuje, że w latach 2007-2010 inwestycje we wszystkich wspomnianych sektorach mających wpływ na budownictwo inżynieryjne sięgną blisko 250 mld zł. Warto jednak mieć na uwadze to, że wiele z nich stanowi inwestycje publiczne, przez co część projektów może się opóźnić i zostać przełożona na lata kolejne.
Realizacja programu budowy infrastruktury i inwestycje firm przemysłowych to najważniejsze czynniki stojące za bardzo dobrymi perspektywami dla budownictwa inżynieryjnego. Zdaniem Bartłomieja Sosny, analityka PMR i autora raportu, warto podkreślić, że w najbliższych latach nie powinno zabraknąć podstawowych materiałów budowlanych używanych w branży, takich jak cement, asfalt czy stal, w dalszym ciągu mogą jednak rosnąć ich ceny.
Jednocześnie, podstawowym problemem mogącym ograniczyć skalę wzrostu są ograniczone możliwości produkcyjne firm budowlanych działających w branży budownictwa inżynieryjnego, m.in. dotyczące istniejących zasobów pracy. Rozwiązaniem tego problemu będą z jednej strony zwiększone inwestycje w tych przedsiębiorstwach (także w postaci przejęć mniejszych firm wykonawczych), z drugiej - coraz większa aktywność firm zagranicznych wchodzących na polski rynek budownictwa inżynieryjnego.
1 2
oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl