eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościPublikacjeDotacje UE dla firm na badania i rozwój

Dotacje UE dla firm na badania i rozwój

2007-09-13 13:30

Przeczytaj także: 5 wskazówek, jak zwiększyć szanse na dotacje na badania i rozwój


Pozostałe formy wsparcia działalności B+R

Poza bezpośrednimi dotacjami istnieje również wiele innych instrumentów wsparcia B+R w przedsiębiorstwach jak np. mechanizmy podatkowe dla centrów badawczo-rozwojowych czy też kredyt technologiczny. Wsparcie prac B+R miało być z założenia jednym z celów Ustawy z 29 lipca 2005 r. o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej. Niestety tylko z założenia, ponieważ utworzenie przez przedsiębiorcę centrum badawczo-rozwojowego (CBR) na mocy ustawy okazało się bardzo trudne do zrealizowania. Tak trudne, że pomimo wysiłków dwudziestu przedsiębiorców, do dzisiaj żaden nie otrzymał statusu CBR. Z punktu widzenia ustawy status CBR jest korzystny dla przedsiębiorców, ponieważ pozwala na odpisanie od przychodów do 20 proc. środków i przeznaczenie ich na tzw. fundusz innowacyjności, z którego następnie można finansować prace B+R prowadzone w przedsiębiorstwie. Uzyskanie statusu CBR możliwe jest jednak tylko po spełnieniu ściśle określonych warunków – uzyskiwanie co najmniej 800 tys. euro przychodu ze sprzedaży towarów, produktów i operacji finansowych, z czego nie mniej niż 50 proc. stanowią przychody netto ze sprzedaży wytworzonych przez siebie wyników badań lub prac rozwojowych. W praktyce żadne przedsiębiorstwo starające się o status CBR nie było w stanie spełnić warunków zapisanych w ustawie.

Nowelizacja wymienionej ustawy powinna przyczynić się do wzrostu efektywności wykorzystywania środków publicznych udzielanych w formie kredytu technologicznego, czyli możliwości umorzenia części kredytu (nie więcej niż 50 proc.) udzielanego przykładowo na wdrożenie efektu prac B+R. Jednym z dotychczasowych problemów z praktycznym skorzystaniem z kredytu technologicznego był brak wystarczających środków. Od 2007 r. Fundusz Kredytu Technologicznego, z którego pochodzą środki na kredyt technologiczny, ma być zasilany ze środków funduszy strukturalnych w ramach programu operaycjnego Innowacyjna Gospodarka. Kwota, która została zaplanowana na wypłatę premii technologicznych w okresie 2007-2013, sięga 409,5 mln euro.

W praktyce istnieje wiele źródeł finansowania działalności B+R przedsiębiorców ze środków publicznych. Skorzystanie z tych źródeł nie jest proste i wiąże się z koniecznością spełnienia przez przedsiębiorcę wielu warunków i obowiązków. Jednakże w ostatecznym rozrachunku środki te, niezależnie od tego czy są to źródła krajowe czy też unijne, pozwalają na znaczne obniżenie kosztownych badań.

Michał Skwierczyński, doradca w firmie KPMG

poprzednia  

1 2 3

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: