Defraudacja i korupcja w firmach: narzędzia i metody
2007-09-19 13:27
Przeczytaj także: Defraudacja: nie bagatelizuj problemu
Zdobycze techniki w służbie oszustw
Technika to miecz obosieczny. Wprawdzie tworzy wiele możliwości doskonalenia procesów komunikacyjnych i administracyjnych, ale otwiera też nowe pola do popisu przestępcom. Procesy sterowania systemami komputerowymi firm w coraz mniejszym stopniu wymagają ludzkiej ingerencji, co ułatwia wprowadzanie do nich oszukańczych transakcji i ich ukrywanie. Bankowość internetowa i systemy przekazywania środków pieniężnych umożliwiają natychmiastowe przemieszczanie tych środków po całym globie. Przestępcy wykorzystują też nowe technologie do kradzieży informacji, podrabiania dokumentów i usuwani lub obchodzenia mechanizmów zabezpieczających.
Wpływ Internetu na działalność gospodarczą odbił się także na sposobach popełniania defraudacji i korupcji. W efekcie:
- wzrosła zachłanność i żądza szybkiego zysku;
- prędkość realizowania transakcji jest tak wielka, że śledzenie ich jest niemal niemożliwe;
- z powodu anonimowości transakcji internetowych może się zdarzyć, że organizacje podejmą współpracę z podejrzanymi indywiduami i formacjami;
- łatwo o niewłaściwe ulokowanie zaufania — „jeśli jest to w komputerze, to musi być prawda”;
- informacje i narzędzia potrzebne do popełnienia nadużycia są dostępne i łatwe do zlokalizowania przy użyciu wyszukiwarek internetowych.
Umiejętności i wiedza techniczna przestępców znacząco wzrasta, a wraz z nią możliwości pokonywania mechanizmów nadzoru i wykradania pieniędzy oraz innych cennych zasobów. Bez znajomości zasad postępowania przez oszustów i stosowanych przez nich narzędzi nie jest możliwa skuteczna obrona przez defraudacją i korupcją. Ponoszenie ryzyka wynikającego z otwartej dyskusji z uczciwymi pracownikami na ten temat i podjęcia działań zabezpieczających jest bowiem zawsze lepsze niż ponoszenie ryzyka, że ktoś nieuczciwy znalazł już jakąś lukę i w najlepsze ją wykorzystuje na szkodę firmy.
Artykuł powstał na podstawie książki Nigela Iyera i Martina Samociuka „Defraudacja i korupcja. Zapobieganie i wykrywanie” (Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2007).
Przeczytaj także:
Walka z korupcją: pomoże analiza danych
![Walka z korupcją: pomoże analiza danych [© nyanza - Fotolia.com] Walka z korupcją: pomoże analiza danych](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/korupcja/Walka-z-korupcja-pomoze-analiza-danych-164178-150x100crop.jpg)
oprac. : Wydawnictwo Naukowe PWN
Więcej na ten temat:
korupcja, defraudacja pieniędzy, oszustwa finansowe, defraudacja, przestępstwa gospodarcze, oszustwa