eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyLista dłużników: blisko 950 tys. osób nie płaci w terminie

Lista dłużników: blisko 950 tys. osób nie płaci w terminie

2007-09-19 13:30

Lista dłużników: blisko 950 tys. osób nie płaci w terminie

Liczba klientów wysokiego i podwyższonego ryzyka w poszczególnych województwach. © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Na podstawie informacji zgromadzonych w bazie InfoMonitora oraz Biura Informacji Kredytowej został przygotowany raport o klientach niewywiązujących się ze swoich zobowiązań w terminie. Wynika z niego, że statystyczny polski klient podwyższonego ryzyka jest mężczyzną, w wieku pomiędzy 31 a 40 lat mieszkającym w województwie mazowieckim lub śląskim, a średnia wysokość jego zaległych zobowiązań to około 5000 złotych.

Przeczytaj także: Lista dłużników 2011

Ponad 90% uczestników obrotu gospodarczego spłaca zobowiązania terminowo, budując swoją pozytywną historię kredytową i biznesową. Jest też jednak grupa klientów podwyższonego ryzyka, która czasowo nie wywiązuje się ze swoich zobowiązań. Należy jednak podkreślić, że istnieje wyraźna różnica pomiędzy takimi osobami, które często nie z własnej winy znalazły się czasowo w trudnym położeniu, a osobami, które już zaciągając zobowiązanie wiedziały, że nie będą mogły lub wręcz nie będą chciały się z niego wywiązać.

Według raportu liczba osób które zalegają z płatnością zobowiązań powyżej 60 dni, sięgnęła w sierpniu 2007 roku łącznie blisko 950 tysięcy osób. Zdecydowanym liderem w tym rankingu jest województwo śląskie, w którym takich osób jest łącznie ponad 130 tysięcy. Powyżej 100 tysięcy osób pochodzi z województwa mazowieckiego. Najmniej klientów czasowo niewywiązujących się ze zobowiązań jest natomiast w województwie podlaskim - odnotowano nieco ponad 15 tysięcy osób, które nie spłacały swoich zobowiązań powyżej 60 dni, przez co zostały odnotowane w ewidencjach.

fot. mat. prasowe

Liczba klientów wysokiego i podwyższonego ryzyka w poszczególnych województwach.

Liczba klientów wysokiego i podwyższonego ryzyka w poszczególnych województwach.

Łączna kwota zaległych płatności na rachunkach klientów podwyższonego ryzyka w Polsce, w sierpniu 2007 roku wynosiła około 4,9 miliarda złotych. Są to zobowiązania wynikające zarówno z niespłacanych kredytów hipotecznych, kredytów konsumpcyjnych opłat leasingowych, ale także opłat za energię elektryczną, usługi telekomunikacyjne lub czynsz za mieszkanie.

Jak wynika ze zgromadzonych danych, liczba osób nieregulujących zobowiązań w terminie w poszczególnych województwach, nie jest tożsama z wysokością salda zaległości na ich rachunkach. I tak mieszkańcy województwa mazowieckiego nie spłacają zobowiązań na łączną kwotę 769 milionów złotych, natomiast w województwie śląskim, w którym mamy najwięcej nierzetelnych klientów, kwota zaległych zobowiązań to 601 milionów złotych. Najrzetelniej ze swoich zobowiązań wywiązują się mieszkańcy województwa podlaskiego - zaległe zobowiązania w tym województwie to 69 milionów złotych.

 

1 2

następna

oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: