eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyRynek pracy: oferty w Internecie I-VI 2007

Rynek pracy: oferty w Internecie I-VI 2007

2007-09-21 02:31

Rynek pracy: oferty w Internecie I-VI 2007

Liczba unikalnych podmiotów publikujących ogłoszenia rekrutacyjne w polskim Internecie, I-VI 2007. © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Według raportu opracowanego przez GazetaPraca.pl w pierwszym półroczu 2007 roku ukazało się ponad 860 tys. ogłoszeń w 8 największych serwisach rekrutacyjnych w Polsce. Badania wykazują, że 94% stanowiły oferty pracy dotyczące zatrudnienia na terenie kraju, a 6% oferty pracy za granicą, natomiast najbardziej poszukiwaną grupą zawodową byli sprzedawcy.

Przeczytaj także: Mniej bezrobotnych

W pierwszym półroczu 2007 roku, jak wynika z raportu "Rynek pracy w Polsce – potencjał rekrutacyjny polskiego internetu", w polskim Internecie ukazało się ponad 860 tys. ogłoszeń rekrutacyjnych, w tym 94% stanowiły oferty pracy dotyczące zatrudnienia na terenie kraju, a 6% oferty pracy za granicą. Największą liczbę ogłoszeń opublikowano w styczniu, kiedy zazwyczaj inicjowane są nowe kampanie rekrutacyjne, realizowane z nowych budżetów. W kolejnych miesiącach można zaobserwować mniejszą aktywność pracodawców, a co za tym idzie - mniejszą ilość ofert pracy.

fot. mat. prasowe

Liczba unikalnych podmiotów publikujących ogłoszenia rekrutacyjne w polskim Internecie, I-VI 2007.

Liczba unikalnych podmiotów publikujących ogłoszenia rekrutacyjne w polskim Internecie, I-VI 2007.


Według badań w styczniu 2007 rozpoznano ponad 10 tys. unikalnych firm nadających ogłoszenia rekrutacyjne poprzez Internet. Po 6 miesiącach liczba rozpoznanych pracodawców wyniosła ponad 30 tys. Największą ilość ofert pracy zanotowano w mazowieckim, śląskim i dolnośląskim. Te trzy województwa charakteryzują się m.in. rozwiniętą infrastrukturą technologiczną (Internet), wysokim
wskaźnikiem napływających inwestycji, koncentracją podmiotów gospodarczych i dużym zaangażowaniem kapitału ludzkiego w działania B+R. Oferty pracy w województwie mazowieckim stanowiły ponad 28% wszystkich ogłoszeń publikowanych w polskim Internecie w I półroczu 2007 roku, udział województwa śląskiego wynosi 13%, a dolnośląskiego - 10%.
Najwięcej ofert pracy dotyczących zatrudnienia na terenie kraju - ponad 207 tysięcy – związanych było z pracą w branży „sprzedaż". Stanowiły one 1/4 wszystkich ofert publikowanych w polskim Internecie. Średnio co miesiąc emitowano 34,5 tys. ofert pracy. Drugą w kolejności branżą, w której opublikowano 92 tys. ofert jest branża „produkcja”. Oferty te stanowią ponad 11% wszystkich ofert dostępnych na rynku pracy. Średnio, co miesiąc emitowano 15,4 tys. ogłoszeń.

Na trzecim miejscu najbardziej poszukiwanych pracowników byli kandydaci z branży „technika/inżynieria/IT”. W I półroczu 2007 roku w polskim Internecie zamieszczono ponad 57 tys. ogłoszeń, co stanowi 7,1% wszystkich ofert dostępnych na polskim rynku pracy. Średnio, co miesiąc emitowano 9,6 tys. ogłoszeń.

 

1 2 ... 4

następna

oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: