Gry online: socjotechnika jedną z metod kradzieży haseł
2007-09-29 00:22
Przeczytaj także: Gry online a złośliwe oprogramowanie 2007
Często cyberprzestępcy publikują odsyłacz do szkodliwego programu wewnątrz gry lub na forum wraz z wiadomością o dużej, nowej łacie/narzędziu/dodatku oraz o tym, w jaki sposób może to ułatwić grę.
fot. mat. prasowe
Wiadomość na nielegalnym serwerze
Wiadomość na nielegalnym serwerze
Istnieją szkodliwe programy, które atakują tylko graczy gier online, oraz szkodniki, których celem jest kradzież haseł wszelkiego rodzaju (łącznie z hasłami do gier online). Najbardziej rozpowszechnionymi programami wykorzystywanymi do kradzieży haseł do gier online są według klasyfikacji firmy Kaspersky Lab przedstawiciele rodziny trojanów Trojan-PSW.Win32 oraz warianty z rodziny Trojan.Win32.Qhost.
Pierwsza grupa trojanów wykorzystuje tradycyjne metody w celu przechwytywania danych wprowadzanych za pośrednictwem klawiatury: jeśli gracz wprowadzi swoje hasło, nazwę serwera oraz inne informacje przy użyciu klawiatury na zainfekowanym komputerze, szkodliwy użytkownik będzie miał dostęp do tych informacji.
Druga grupa trojanów modyfikuje %windir%\system32\drivers\etc\hosts. Plik ten zawiera adresy sieciowe serwerów o podanych nazwach. Jeżeli do pliku tego zostanie wprowadzony fałszywy adres serwera obsługującego grę, klient gry zostanie autoryzowany na serwerze szkodliwego użytkownika (któremu zostanie wysłane hasło) zamiast na prawdziwym serwerze.
Na uwagę zasługują również niektóre warianty trojana Trojan-Spy.Win32.Delf. Rodzina ta konfiguruje fałszywy serwer proxy w przeglądarce Internet Explorer, który jest następnie wykorzystywany do łącznia się z serwerami obsługującymi gry online (w tym przypadku, tak samo jak w opisywanym wcześniej pliku hosts wszystkie dane potrzebne do zalogowania się użytkownika wysyłane są szkodliwemu użytkownikowi). W przypadku gier online, gdzie gracze nie muszą wprowadzać swoich haseł (ma to chronić użytkowników przed keyloggerami), hasła wysyłane są szkodliwym użytkownikom nie w postaci liter czy symboli, ale zrzutów ekranu z gry.
Niektóre warianty trojana Trojan-PSW.Win32 przechwytują formularze internetowe na pewnych stronach WWW. Formularze internetowe wykorzystywane są również do przechwytywania haseł użytkownika do gry online. Wiele serwerów obsługujących gry pozwala na uzyskanie dostępu do statystyk lub innych informacji związanych z grą za pośrednictwem interfejsu sieciowego serwera, jeżeli zostanie wprowadzona nazwa użytkownika i hasło. Właśnie podczas transmitowania nazwy użytkownika i hasła dane te mogą zostać skradzione.
Ukradzione hasła mogą zostać przekazane szkodliwemu użytkownikowi za pośrednictwem poczty elektronicznej, komunikatorów internetowych, poprzez umieszczenie hasła na serwerze FTP lub udzielenie dostępu sieciowego do pliku lub foldera zawierającego hasło za pośrednictwem Internetu, FTP lub współdzielonego foldera.
Ponieważ wykorzystanie szkodliwego oprogramowania do kradzieży haseł jest tak proste (szkodliwy użytkownik nie musi posiadać żadnych umiejętności technicznych) i lukratywne, szkodliwi użytkownicy stosują tą metodę częściej niż inne.
Ewolucja szkodliwego oprogramowania do kradzieży haseł
Pierwsze szkodliwe programy dla gier online były prymitywne, dzisiaj jednak wykorzystują najnowsze technologie. Nastąpiła tu potrójna ewolucja: ewolucja funkcji kradzieży haseł, które zapewniają również dostarczenie danych szkodliwemu użytkownikowi (Trojan-PSW, Trojan-Spy); ewolucja technik rozprzestrzeniania (robaki i wirusy); ewolucja technik autoochrony szkodliwego oprogramowania przed programami antywirusowymi (rootkity, KillAV i pakery).
![Zagrożenia w sieci: spokój mąci nie tylko phishing [© pixabay.com] Zagrożenia w sieci: spokój mąci nie tylko phishing](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/CERT/Zagrozenia-w-sieci-spokoj-maci-nie-tylko-phishing-244620-150x100crop.jpg)
oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl