Analiza rynku nieruchomości
2007-09-26 01:18
Przeczytaj także: Co czeka rynek nieruchomości w 2024 roku?
Zawrotne w ostatnim czasie tempo wzrostu cen mieszkań już teraz dla wielu osób stanowi barierę nie do pokonania. Nie martwi to jednak przedstawicieli branży, ponieważ w Polsce w dalszym ciągu buduje się za mało mieszkań. Specjaliści przewidują, że koniunktura będzie się utrzymywała jeszcze przez 3 - 4 lata, właśnie z powodu nadwyżki popytu nad podażą. Deweloperzy tłumaczą też, dlaczego budują znacznie mniej, niż wynika to z zapotrzebowania. Ich zdaniem, dzieje się tak głównie z powodu braku planów zagospodarowania przestrzennego - w ten sposób odpowiedziało 30 proc. respondentów. Co ciekawe, 25 proc. ankietowanych twierdzi, że problem tkwi w nieuregulowanym stanie prawnym nieruchomości.fot. mat. prasowe
Jak oceniana jest sytuacja na rynku nieruchomości.
Jak oceniana jest sytuacja na rynku nieruchomości.
"Nowelizacja ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, pomimo że postulowana od dawna, doczekała się wreszcie pierwszego czytania, lecz zapewne nie uda się jej uchwalić Sejmowi bieżącej kadencji. Tymczasem z uporem, przez długi czas zajmowano się, i w końcu uchwalono, mocno kontrowersyjną w aspekcie zgodności z konstytucją i prawem unijnym, ustawę reglamentującą działalność mniejszych i większych obiektów handlowych. Przedsiębiorcy oczekują od legislatorów działania, ale bynajmniej nie chodzi im o jeszcze jeden akt prawny regulujący szczegółowo kolejny aspekt ich działalności, lecz o wprowadzenie rozwiązań zmierzających do przyśpieszenia niezbędnych i usunięcia zbędnych procedur biurokratycznych" - dodaje Kozłowski.
Z danych statystycznych wynika, że od stycznia do czerwca tego roku oddano w Polsce do użytku 52,7 tys. mieszkań. W porównaniu do analogicznego okresu 2006 r. oznacza to wzrost zaledwie o 4,7 proc. Co ciekawe, w tym samym czasie 2007 roku wydano pozwolenia na budowę 114,4 tys. mieszkań, co oznacza 54 proc. przyrost wydanych nowych pozwoleń. Jednocześnie rozpoczęto budowę 86,2 tys. mieszkań, czyli o 43 proc. więcej niż w tym samym okresie poprzedniego roku (źródło: Ministerstwo Gospodarki, Analiza sytuacji gospodarczej Polski w I połowie 2007 r. czerwiec, sierpień 2007).
![Rynek mieszkaniowy - fakty i mity [© M.Gove - Fotolia.com] Rynek mieszkaniowy - fakty i mity](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/rynek-mieszkaniowy/Rynek-mieszkaniowy-fakty-i-mity-258698-150x100crop.jpg)
oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl