PKPP Lewiatan: Pracujący Polacy 2007
2007-10-03 01:57
Przeczytaj także: Atmosfera w pracy często jest zła
Pod względem gotowości wyjazdu wyodrębniają się dwie grupy: grupa tych, którzy chętnie by pojechali, jednak nie mają możliwości (23,1%) oraz tych, którzy pojechaliby i mają możliwości (10,5%). Stanowią oni łącznie grupę pracowników gotowych do wyjazdu, chociaż 2/3 z nich ocenia sceptycznie własne możliwości czy kompetencje.Lewiatan zwraca uwagę na fakt, iż wśród robotników wykwalifikowanych, posiadających kompetencje wyjazdowe (profesjonalne, językowe itp.), niepokojąco wysoki odsetek deklaruje chęć opuszczenia kraju. Biorąc pod uwagę koniunkturę, panującą na Zachodzie może to nasilać trudności na rynku pracy.
fot. mat. prasowe
Według Lewiatana analizy wskaźnika postaw wobec pracy (postaw kształtowanych na obecnym rynku pracy) świadczą o pojawieniu się specyficznych tendencji: praca na własny rachunek (samozatrudnienie) jest formą wyraźnie satysfakcjonującą. W badaniach słabe odbicie znalazło natomiast zjawisko patologicznego samozatrudnienia.
Poczucie braku reprezentacji interesu grupowego w przypadku pracowników było zjawiskiem trwałym przez całe lata 90. Badani w latach 1991-1995 robotnicy przemysłowi mieli poczucie swoistego "porzucenia" przez elity polityczne. Obecnie odpowiedzi wyglądają następująco:
Opinie klasy pracowniczej:
- Interesy klasy pracowniczej są w Polsce obecnie dobrze bronione - 27,3%
- Interesy klasy pracowniczej są w Polsce obecnie źle bronione - 44,7%
- Trudno powiedzieć - 28,0%
Opinie właścicieli MSP:
- Interesy właścicieli MSP są w Polsce obecnie dobrze bronione - 36,9%
- Interesy właścicieli MSP są w Polsce obecnie źle bronione - 24,3%
- Trudno powiedzieć - 38,7%
fot. mat. prasowe
Ocena obrony interesów właścicieli MSP a grupy społeczno-ekonomiczne
Ocena obrony interesów właścicieli MSP a grupy społeczno-ekonomiczne
Blisko 95% zatrudnionych deklaruje, że ich wynagrodzenia wypłacane są w terminie. Bardzo dobrze oceniane jest także przestrzeganie przepisów o czasie pracy oraz wypłacanie przez pracodawcę innych należności pracowniczych. Zastrzeżenia pojawiają się w przypadku udzielania urlopów w pełnym wymiarze oraz wynagradzania pracy w godzinach nadliczbowych (na nieprawidłowości zwraca uwagę odpowiednio blisko 7% i 8% badanych).

oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl